Kur'an-ı Kerim'de ebeveyn evlat ilişkisi ve pedagojik açıdan değerlendirmesi
Parent & son relationship in the Holy Qur'an and its evaluation in pedagogical perspective
  1. Tez No: 813236
  2. Yazar: HADİCETÜL KÜBRA GÜLDEREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BİNOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hayat rehberimiz olan Kur'an- ı Kerim ebeveynlik yolculuğunda da en büyük dayanağımızdır. Anne- baba rolü insana oldukça ağır mesuliyetler yüklemekte ve zahmeti bol olan bu zaman dilimini rahmete döndürmek belirli ölçülerde biz ebeveynlerin elinde olmaktadır. Kur' an- ı Kerim' in peygamberler ve evlatları ile ilgili barındırdığı tutum ve davranışlar bu yolculukta bizlere ana kaynak teşkil etmektedir. Peygamber (s.a.v)' nin uygulamaları ve ayetler bağlamında ilerleme kaydedildiği müddetçe daha nezih bir gençlik ve örnek bir nesil yetiştirmek mümkün olacaktır. Tezimizin ana temasını oluşturan ebeveyn evlat ilişkisi öncelikle aileyi oluşturan temel kavramlar çerçevesinde tanımlanmış, sonrasında peygamberler ve çocukları bağlamında ele alınmış ve pedagojik açıdan tanımlamaları ile birlikte değerlendirilerek nihayete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Qur'an, our life guide, is also our biggest source of support in the journey of parenthood. Being a parent imposes heavy responsibilities on people. It is in the hands of parents to a certain extent to transform this difficult role into mercy. The narratives about the prophets and their children in the Qur'an and their attitudes and behaviors are considered the main source for us on this journey. As long as progress is made in the context of the Prophet's practices and verses, it is possible to raise a more decent youth and an exemplary generation. The parent-child relationship, which is the main theme of our thesis, has been defined primarily within the framework of the basic concepts of the family. Afterwards, this subject was discussed in the context of prophets and their children, and evaluated together with pedagogical definitions and concluded.