Location Matters. The Role of Belonging and Place-Making among Owner-Occupiers, Tenants, Landlords and Second Homeowners in a Neoliberal Waterfront Area: The Case of Ocean Village, Southampton
Konum Önemlidir. Bir Neoliberal Liman Bölgesinde Aidiyet ve Mekân Oluşturmanın Ev Sahibi Olup Evinde Yaşayanlar, Kiracılar, Evini Kiraya Verenler ve İkinci Ev Sahipleri Arasındaki Rolü: Ocean Village Örneği (Southampton)
  1. Tez No: 813237
  2. Yazar: YAHYA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SILKE ROTH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Southampton
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu tez, neoliberal şehirciliği ve bunun insanların aidiyetleri ve mekan oluşturma pratikleri üzerindeki etkisini incelemektedir. Tüm imtiyaz grupları neoliberal kentsel politikalardan (örneğin, gelişmeler, özelleştirme, piyasalaştırma) etkilenmektedir. Kiracılar, özellikle de gençler mülk satın almakta zorlanırken, bazı ev sahipleri neoliberal kentsel ortamlarda yatırım için ek mülk satın alabiliyor. Kentsel yaşama ilişkin çalışmalar genellikle, insanların çıkarları, kimlikleri ve günlük hayata katılımları açısından mülkiyet hakkının rolünü araştırmıştı. Bu tez, farklı aidiyet türlerinin, yer oluşturmayı ve yeri korumayı incelemekte ve ev sahibi olup olmamanın tek başına insanların belirli bir yer hakkındaki duygularını, ilgisini ve bağlılığını açıklayamayacağını ileri sürmektedir. Bu çalışma örneklem olarak Neoliberal şehirciliğin tipik bir yeniden gelişen sahil bölgesi örneği olan Southampton'daki Ocean Village örnek olay incelemesine dayanmaktadır. Tez, Ocean Village Southampton'daki farklı kullanım hakkı gruplarını karşılaştırıyor ve aşağıdaki araştırma sorularını ele alıyor: Bir kıyı bölgesine taşınma kararı ve bu alandaki deneyim konusunda kullanım hakkı grupları arasındaki önemli farklılıklar ve benzerlikler nelerdir? Mülkiyet durumu ve konum nasıl kesişiyor ve bir kıyı bölgesine taşınma veya satın alma kararı ve oradaki deneyim açısından nasıl farklılaşıyor? Bu tezde hem 177 anket katılımcısından elde edilen nicel veriler hem de 42 katılımcıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel veriler kullanılmıştır. Bu proje, ihmal edilen konum meselesine yeni bir ışık tutuyor ve hem mülkiyet statüsünün hem de konumun insanların belirli bir yer hakkındaki duygularını ve ona bağlılığını etkilediğini gösteriyor. Çalışma, farklı kullanım hakkı gruplarının başka, daha ucuz kiralık konaklama yeri bulmaya çalışmak veya başka yatırım seçenekleri aramak yerine aynı yeri tercih ettiğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines neoliberal urbanism and its impact on people's feelings and attachment to place. All tenure groups are affected by neoliberal urban policies (e.g., developments, privatisation, marketisation). Whereas renters, in particular younger people, are struggling to buy properties, some homeowners are able to buy additional properties for investment within neoliberal urban environments. Community studies of urban life have previously investigated the role of tenure status with respect to people's interests, identities and their participation in daily life. This thesis examines different types of belonging, and place making and place maintenance, and argues that tenure status alone cannot explain people's feelings about, interest in, and attachment to a particular place. It is based on a case study of Ocean Village Southampton which is an example of a redeveloping waterfront area typical of neoliberal urbanism. The thesis compares different tenure groups in Ocean Village Southampton and addresses the following research questions: What are the significant differences and similarities between tenure groups regarding the decision to move into and the experience of, a waterfront area? How do tenure status and location intersect and how are they different with regard to the decision to move into or buy within, and the experience of, a waterfront area? Both quantitative data, derived from 177 questionnaire participants, and qualitative data, from semi-structured interviews with 42 participants, were used in this thesis. This project sheds new light on the neglected issue of location and showed that both tenure status and location affect people's feelings about and attachment to a particular place. The study indicates that different tenure groups prefer the same location, rather than attempting to find other, cheaper rented accommodation or looking for other investment options.