Kelam ilmi ile ilgili matbu eser ve makalelerin bibliyografik olarak incelenmesi (1980-1998)
A Bibliographic analysis of printed works and essays about the science of 'kelam' (1980-1998)
- Tez No: 81324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDAVERDİ ADAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Akademik çalışmalarda her bilim dalının literatür gereksinimi olduğu bir gerçektir. Bu düşünceden hareketle, Kelam ilmi ile ilgili 1980-1998 yılları arası Türkiyede yayınlanmış matbu eserlerin ve makalelerin bibliyografyasını vermek suretiyle bu konudaki bir boşluğu doldurmaya çalıştık. Eserlerin tanıtımında takip edilen metod bakımından bu çalışma iki başlıktan oluşmaktadır. Birinci başlık altında 1980-1998 yılları arasında Türkiyede yayınlanmış kelam ile ilgili matbu eserler muhtevaları ile birlikte tanıtılmaktadır. İkinci başlık altında ise, 1980-1998 yılları arası Kelam ilmi ile ilgili 193 makalenin bibliyografyası verilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is a truth that in the academic studies every science of branch has the necessity of literature. Starting from this point of view, the printed works interested Kelam and articles were published between 1980-1998 in Turkey and by trying to give their bibliograhies, we tried to fill a lack in this field. The method which we followed in descibing of the works consists of two headings. Under the first heading, the works printed interested Kelam and published between 1980-1998 in Turkey have been representing with their contents. Under the second one, bibliography of the 193 articles interested Kelam and published between 1980-1998 in Turkey was given.