Kelam ilmi ve felsefe ile ilişkisi
The relationship between islamic theology and philosophy
- Tez No: 447956
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜRSEL ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Üç bölümden oluşan tezin ilk bölümünde bütünlüğü sağlayabilmek için Kelam ilminin tanımı, gayesi, önemi ve Kelam ilminin adlandırılmasının kaynağı yer almıştır. Kelam İlminin Doğuşundan Günümüze Konusuna Bakış' adlı ikinci bölümde ise, Asr-ı Sadette Kelam İlminin Durumu, Kelam İlminin Doğuşu, Mutezile Kelamı, Ehli Sünnet Kelamı, Yeni İlmi Kelam Dönemi işlenerek, Kelam ilminin konusu tarihi seyir içinde verilmeye çalışılmıştır.Üçüncü bölümde de 'Kelam Felsefe İlişkisi' ele alınmaktadır. Bu ilişki anlatılırken felsefe ilmi ile ilgili temel bilgiler de verilmeye çalışılmıştır. Bölüm genelinde de Kelam felsefe ilişkisinin tarihi seyir içinde geçirdiği aşamalar gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of these three-part thesis, there are the definition, goal and the importance of logos and the source of denominating the science of logos. In the second part, named“A View to the Science of Logos from its Birth to Today”, we tried to introduce the historical process of the science of logos by analysing the Situation of Logos in Golden Age, the Birth of the Science of Logos, Logos of Mu'tazilite, Logos of Islam the Sunnis, the Era of New Science of Logos. In the third part,“Relationship between Logos and Philosophy”is addressed. While trying to explain this relationship, we also try to introduce main information about the science of philosophy. Throughout this section, in general, we tried to show historically different phases of the relationship between logos and philosophy.