Azerbaycan kadınının siyasetteki yeri ve gelişimi
The Role and progress of woman in the political life of Azerbaijan
  1. Tez No: 81325
  2. Yazar: BERRİN BÖLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Kadınların siyasette daha aktif rol almaları ile ilgili çalışmalar, 17 ve 18. yüzyıllarda Batı Avrupa'da başlamış, 19 ve 20. yüzyıllardaysa bütün dünyaya yayılarak devam etmiştir. Önceleri bölgesel olan çalışmalar daha sonra uluslararası kuruluşların katkılarıyla desteklenmiştir. Azerbaycan kadınına, siyasal haklan, 1918 yılında, İslami motiflerle süslü bir nizamnameye sahip olan Müsavat Partisi tarafindan, Rusya I. Müslüman Kurultayı'nda alınan kararlara dayanılarak verilmiştir. 1920 yılında Kızıl Ordu'nun Azerbaycan'ı işgalinden sonra kurulan yeni düzen, bütün Sovyet Cumhuriyetleri Parlamentolarında olduğu gibi Azerbaycan'da da, kadın temsilci oranının, dünya parlamentolarmdakinden aşağı düşmesine izin vermemiş, zaman zaman %40'lara varan olumlu kota uygulaması getirmiştir. Bu dönemde Azerbaycan kadını da rejime sadakatini göstererek Komünist Parti içerisinde etkin rol almıştır. Bağımsızlık döneminin ilk Milli Meclisi'nde bir olan kadın milletvekili sayısı, Devlet Başkanı'nm isteğiyle aynı dönem içinde 3 'e çıkarılmıştır. Bugün Azerbaycan Milli Meclis'indeki 125 parlamenterin 15 'i kadındır. Bağımsızlık dönemi Azerbaycan siyasi hayatındaki etkin kadınların neredeyse tamamı, Komünist Partisi döneminde partinin üyesi olan ideolojik savunuculuğunu yapan kişilerdir. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ROLE AND PROGRESS OF WOMAN İN THE POLÎTİCAL LİFE OF AZERBAIJAN KEYWORDS: Azerbaijani people, women, political life, political parties During the 17 and 18 centuries women had started to take active role in politics in Western Europe, 19 and 20 centuries have brought about that became widespread practices all over the world. While local practices have taken place during the earlier period, they now get support of international organizations. Political rights for women in Azerbaijan has stemmed from the decisions that had been taken during first Russian Muslim Congress by Müsavat (Equality) Party which had rules and requlations ornamented by Islamic Motif. After occupation of Azerbaijan by Red Army in 1920, propartion of women representatives in parliament has not been allowed to decrease to less than other parliaments in the world, sometimes it has been forced to have at least 40 percent women in parliament. During that time Azerbaijani women have shawed their logality to by partipicating effectively in the Communist regime Party. In the first independence period, first National Assembly had had only one women representative and than with the request of President this had been risen to three women representatives at the same period. Today in the National Assembly there are 15 women representatives out of 125. Almost todays women politicins used to be member of Communist Party and represented its ideology. rv