Mükemmeliyetçilik, duygu düzenleme ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkiler
Relationships between perfectionism, emotion regulation, and psychological symptom
  1. Tez No: 813240
  2. Yazar: UĞUR SIZIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada mükemmeliyetçilik, duygu düzenleme ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları uygun örnekleme yöntemi ile belirlenenen 322 (%65.2) kadın ve 172(%34.8) erkek olmak üzere toplam 494 kişiden oluşmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Formu, Kısa Semptom Envanteri ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26 paket programı kullanılarak Bağımsız Gruplar t Testi, Tek Yönlü Anova, Pearson Korelasyon Analizi ve Bootstrap yöntemini esas alan regresyon analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda mükemmeliyetçilik ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün kısmi aracı rolü olduğu tespit edilmiştir. Mükemmeliyetçilik değişkeninde; medeni durum ve yaşa göre anlamlı bir farklılık tespit edilmiş fakat cinsiyet ve eğitim düzeyine göre anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Duygu düzenleme güçlüğü değişkeninde; cinsiyet, yaş, medeni durum arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiş fakat eğitim düzeyine göre anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Psikolojik belirtiler değişkeninde; cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim düzeyi arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Değişkenlerin birbirleri ile ilişkilerine yönelik bulgularda ise; mükemmeliyetçilik ile duygu düzenleme güçlüğü değişkenleri, mükemmeliyetçilik ile psikolojik belirtiler değişkenleri, psikolojik belirtiler ile duygu düzenleme güçlüğü değişkenleri arasında pozitif yönde anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar literatür ışığında tartışılarak alan uzmanları ve gelecekteki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to study the relationships among perfectionism, emotion regulation, and psychological symptoms. In the research, the relational screening model was used. The participants of the study consisted of a total of 494 people, 322 (65.2%) women and 172 (34.8%) men, determined by the convenient sampling method. Frost Multidimensional Perfectionism Scale, A Short Version of the Emotional Dysregulation, Brief Symptom Inventory, and Demographical Information Form were used as data collection tools in the study. For data analysis, SPSS.26 software was used. Findings were obtained using Independent Samples t-Test, One Way Anova, Pearson Correlation and Bootstrap based regression methods. As a result of the analysis, it was determined that emotional dysregulation has a partial mediating role in the relationship between perfectionism and psychological symptoms. In the perfectionism variable, a significant difference was identified in terms of marital status and age, but no significant difference could be seen in terms of gender and education level. In the emotion dysregulation variable, there was seen a significant difference among gender, age, and marital status, however no significant difference could be determined in terms of education level. In the psychological symptoms variable, a significant difference could be seen among gender, marital status, age, and education level. As far as mutual relationships between the variables, it was concluded that there was a positive and significant relationship between perfectionism and emotion dysregulation variables; between perfectionism and psychological symptoms variables; and between psychological symptoms and emotion dysregulation variables. The results were discussed under the light of the literature and recommendations for future studies were provided.