Algılanan sosyal destek ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide öz-şefkatin aracı rolü
The mediating role of self-compassion in the relationship between perceived social support and psychological resilience
  1. Tez No: 813241
  2. Yazar: IŞILAY NUR ERKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE MUYAN YILIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'deki beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin algılanan sosyal destek düzeyleri ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkide özşefkat düzeylerinin aracı rolünün incelenmesidir. Katılımcılar, İzmir Demokrasi Üniversitesi'nin tüm fakültelerinde 2021-2022 akademik yılı bahar döneminde öğrenim gören 781 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Katılımcıların %63'ü (N = 492) kadın, %37'si (N = 289) erkektir. Araştırma verilerinin toplanılmasında Kişisel Bilgi Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'nin Gözden Geçirilmiş Formu ve Öz-Şefkat Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Araştırmanın tüm değişkenlerinin arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu ile, aracı rolü analizi ise Boostrap Çoklu Aracı Analizi kullanılarak test edilmiştir. Araştırmanın sonuçları araştırmaya konu olan değişkenlerin tümü (psikolojik sağlamlık, algılanan sosyal destek, özşefkat) arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğunu göstermektedir. Araştırmada test edilen ve algılanan sosyal destek ile öz-şefkat değişkenlerini içeren modelin psikolojik sağlamlığı anlamlı ve pozitif olarak yordadığı bulgusuna erişilmiştir. Ek olarak psikolojik sağlamlık ve algılanan sosyal destek arasındaki ilişkide öz-şefkatin anlamlı aracı rolünün olduğu ortaya konulmuştur. Alanyazın beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin psikolojik sağlamlık açısından kritik bir dönemde olduklarına işaret etmektedir. Bu araştırmanın bulguları ile birlikte yorumlandığında psikolojik sağlamlığı koruması ve geliştirmesi amacıyla sosyal destek programlarına ve öz-şefkat temelli programlara yer verilmesinin önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın bulgularından yola çıkılarak hem araştırmacılar hem de uygulamacılar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of self-compassion levels in the relationship between perceived social support levels and psychological resilience levels of individuals in emerging adulthood period in Türkiye. The participants consisted of 781 university student studying in all faculties of Izmir Democracy University in the spring semester of 2021-2022 academic year. Among participants, 63% (N = 492) of them were female and 37% (N = 289) of them were male. The data were collected through The Personal Information Form, The Brief Psychological Resilience Scale, The Revised Multidimensional Perceived Social Support Scale and The Self-Compassion Scale Short Form. The relationships between all variables of the study were tested using Pearson Product Moment Correlation and the mediating role analysis was tested using Boostrap Multiple Mediation Analysis. The results of the study show that there are significant positive relationships between all the variables (psychological resilience, perceived social support, selfcompassion). It was found that the model tested in the study, which included perceived social support and self-compassion variables, predicted psychological resilience significantly and positively. In addition, it was revealed that self-compassion had a significant mediating role in the relationship between psychological resilience and perceived social support. The literature indicates that individuals in emerging adulthood are in a critical period in terms of psychological resilience. When the literature was interpreted together with the findings of the current study, it was concluded that it is important to include social support programs and self-compassion-based programs in order to protect and improve psychological resilience. Based on the findings of the study, recommendations for both researchers and practitioners are given.