Yanık hastalarında distresin anksiyete ve depresyona etkisi
The effect of distress on anxiety and depression in burn patients
  1. Tez No: 813239
  2. Yazar: BÜŞRA ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA BÜLBÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yanıklar toplumda sık görülen ciddi fiziksel ve psikolojik travmalardır. Yanıklara ısı, elektrik, kimyasallar, radyasyon, kaynayan sıvılar ve alevler neden olabilir. Doku hasarı sonucu cilt bütünlüğü bozulur, bölgesel etkilerinin yanı sıra sistemik, kardiyovasküler ve metabolik hastalıklara yol açabilir. Pro- ve antiinflamatuar sitokinlerin kontrolsüz salınımı, immünolojik işlev bozukluğuna ve yaygın sistemik inflamasyona yol açmaktadır. Şiddetli yanıklarda, özellikle yanık sonrası erken dönemde, aşırı inflamatuar eylem ve ciddi metabolik bozukluklar vardır. Abartılı inflamatuar yanıtlara ek olarak, kalp fonksiyon bozukluğu, akut solunum sıkıntısı sendromu, akut böbrek yetmezliği, bağırsak hiperpermeabilitesine bağlı bakteriyel translokasyon, hiperkatabolizma, hipermetabolizma ve sepsis gibi sistemik hastalıklar şu anda ortaya çıkmaktadır ve bu durum çoklu organ yetmezliğine ve ölüme yol açabilmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı yanık hastalarda distresin anksiyete ve depresyone etkisi üzerine şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
Burn is a severe physical and psychological trauma that is frequently seen in society. Burn damage can be caused by heat, electricity, chemicals, radiation, boiling liquids and flames. As a result of tissue damage, skin integrity is disrupted and besides its local effects; It can cause systemic, circulatory and metabolic pathologies. Uncontrolled release of pro- and anti-inflammatory cytokines leads to immunological dysfunction and marked systemic inflammation. In severe burns, excessive inflammatory effect and serious metabolic disorders develop especially in the early period after burns. Meanwhile, in addition to the excessive inflammatory response, systemic disorders such as cardiac dysfunction, acute respiratory distress syndrome, acute kidney failure, bacterial translocation due to increased intestinal permeability, hypermetabolism, hypercatabolism and sepsis occur. This results in multiple organ failure and death. In this context, the aim of the study was shaped on the effect of distress on anxiety and depression in burn patients.