Charlie Hebdo saldırısı sonrası Fransız basınında Müslüman algısı
The perception of Muslims in the French press after the Charlie Hebdo attack
  1. Tez No: 813278
  2. Yazar: SEDANUR GÜLLÜ ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Basın; yakın dönemde toplumların aydınlanma, harekete geçme ve belli düşünce yapıları oluşturmasında önemli etkenlerden birisi olmuştur. İfade özgürlüğünün temel alındığı basın, Avrupa'nın genelinde olduğu gibi en etkili ülkelerinden birisi olan Fransa'da da oldukça önemli bir yere sahiptir. Nitekim hemen her konuda olduğu gibi Fransız basını, İslam ve Müslümanlar konusunda da ifade özgürlüğü temelinde çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış makalelere ev sahipliği yapmaktadır. Her gazete ve derginin sahip olduğu belli bir düşünce yapısı bulunmaktadır. Haberler ve köşe yazıları için kullanılan manşetler ise oldukça dikkatli ve zaman zaman algı yönetimine uygun biçimde seçilmekte, ayrıca gazete ve dergilerin düşünce yapıları hakkında da ipuçları sunmaktadır. Çalışmada öncesi ve sonrası ile temel hareket noktamızı oluşturan olay ise 2015 yılında Müslümanlar tarafından Charlie Hebdo Dergisi'ne yapılan saldırıdır. Söz konusu saldırı bağlamında, Le Figaro ve Le Monde gazeteleri başta olmak üzere toplamda 5 gazete ve farklı 6 derginin internet sitelerinde Müslümanlar hakkında yayınlanan metinler temel araştırma alanımızı oluşturmuştur. Çalışmada bu basın yayın organlarının internet sitelerinde“Musulmans”ve“Islam”kelimeleri başta olmak üzere“radical Islam”gibi kelimeler ile de arama yapılmıştır. Orijinal metinler Türkçe'ye tercüme edildikten sonra ortaya çıkan sonuçlardan algı konusunda en kapsamlı verilere sahip olan haberler ve köşe yazıları seçilip incelenmiştir. İslam'la tanışıklığı eski dönemlere dayanan Avrupa'nın İslam'la ilişkisi aktarıldıktan sonra, yine tarihsel süreciyle birlikte Fransa'nın İslam'la olan geçmişi, şimdisi ve Müslümanlar hakkındaki genel tutum aktarılmıştır. Sonrasında ise basın kısmı ele alınmış ve Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırıya giden süreç detaylı bir şekilde incelenmiştir. Tüm bu bilgiler ışığında saldırı sonrası Fransız basınının Müslümanlar hakkındaki genel algısı analiz edilerek, saldırı bağlamında yükselen İslamofobik üslup aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Press; In the recent period, it has been one of the important factors in the enlightenment, mobilization and formation of certain thought structures in societies. This field, which freedom of expression is based, has an important place in France that is one of the most influential countries in Europe. As a matter of fact, as in almost every subject, the French press hosts articles published in various newspapers and magazines about Islam and Muslims on the basis of freedom of expression. Every newspaper and magazine has a certain mentality. The headlines used for news and column articles are selected very carefully and from time to time in accordance with perception management. It also provides clues about the mentality of newspapers and magazines. The event that constitutes our main starting point with the before and after in our study is the attack on Charlie Hebdo magazine by Muslims in 2015. In the context of the mentioned attack, texts published about Muslims on the websites of 5 newspapers especially Le Figaro and Le Monde newspapers and 6 different magazines in total, have formed our main research area. In our research, the internet sites of the publications were searched with words such as“radical Islam”, especially the words“Musulmans”and“Islam”. After the original texts were translated into Turkish, the news and column articles that had the most comprehensive data on“perception”were selected and examined from the results that emerged. The relationship of Europe with Islam, whose acquaintance with Islam dates back to ancient times, has been conveyedAfterwards, France's past and present with Islam and its general attitude towards Muslims are conveyed along with its historical process. Finally, the press section was covered and the process leading up to the attack on Charlie Hebdo magazine was examined in detail. In the light of all this information, the general perception of the French press about Muslims after the attack was analyzed and the Islamophobic style that rose in the context of the attack was conveyed.