Study of cybercrıme through socıal medıa: Awareness effıcıency
Sosyal medya üzerinden siber suç çalışması: Farkındalık verimliliği
- Tez No: 876061
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
İnternet genelinde ve özellikle sosyal medya platformlarında siber suçların artan tehlikesi ile birlikte, kullanıcı farkındalığı bu tür olayların sayısını azaltmada önemli bir faktör haline gelmektedir. Bu yüksek lisans tezi, kullanıcıların siber suç farkındalık düzeyini ölçmek için bir anket kullanmaktadır. Katılımcıların farkındalık düzeyini ölçmek için tek bir azaltma ölçeği olarak Siber Suç Farkındalığı Sosyal Medya Ölçeği (CASM-S) kullanılmıştır. Günümüzde günlük yaşamın sosyal medyaya yüksek bağımlılığı nedeniyle, sosyal medya kullanıcılarının siber suç farkındalığının incelenmesi gerekmektedir. Siber suç farkındalık ölçeği ile birlikte çeşitli demografik değişkenler toplandı ve araştırma hipotezleri toplanan verilerle incelendi. Toplanan veriler, SPSS 25 veri analizi yazılımı kullanılarak analiz edildi. Katılımcıların ölçekteki toplam puanları hesaplandı ve 84,78 ortalama toplam puanla yüksek bir siber suç farkındalığı belirtildi. Çalışmanın bulguları, farkındalığın önemine dikkat çekmekte ve farklı parametrelerin kullanıcı farkındalığı üzerindeki etkisini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing danger of cybercrime on the internet generally and social media platforms specifically, user awareness comes to be an important factor in reducing the number of such incidences. This master thesis utilizes a survey to measure users' level of awareness of cybercrime. Cybercrime Awareness on Social Media Scale (CASM-S) was used as a single diminution scale to measure the awareness level of the participants. Studying social media user's awareness of cybercrime is needed in today's world due to the high dependency of daily life on social media. Several demographic variables were collected along with the cybercrime awareness scale, and the research hypotheses were examined from the collected data. The collected data was analyzed using SPSS 25 data analysis software. Participants' total scores on the scale were calculated and descriptive statistics were examined with a mean of 84.78 for the total score, which indicated a high awareness of cybercrime within the collected sample. The findings of the study bring attention to the importance of awareness and show the effect of different parameters on user awareness