Karate sporcularının kinestetik ve sosyal zekâ alanlarındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship of karate athletes in kinetetics and social intelligence
- Tez No: 813288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KAYA, DOÇ. DR. NURGÜL TEZCAN KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırmanın temel amacı, karate sporcularının kinestetik zekâ ve sosyal zekâ alanlarının arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenlere bağlı incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın evreninin Türkiye'de karate ile ilgilenen sporcular oluştururken, örneklem grubunu Türkiye genelinde karate sporu ile ilgilenen 600 aktif lisanslı karate sporcusu oluşturmaktadır. İlişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen bu araştırmada katılımcılara toplam üç form yöneltilmiştir. Google Form veri tabanı ile iletilen formlardan ilki“Kişisel Bilgi Formu”. Diğer ikisi ise aynı araştırmacı tarafından güvenirlik ve geçerlik çalışması yapılan ve çoklu zekâ alanlarını ayrı ayrı değerlendirme imkânı sunun“Çoklu Zekâ Alanları Değerlendirme Ölçeği”adlı ölçeğin alt ölçeklerinden“Bedensel/Kinestetik Zekâ Alanları Değerlendirme Ölçeği”ve“Kişilerarası/Sosyal Zekâ Alanları Değerlendirme Ölçeği”(Gülşen, 2015). Bu ölçekler aracılığıyla toplanan ham veriler SPSS paket programı ile sınanmıştır. Araştırma sonucunda; cinsiyet, ebeveynlerin spora yönelik tutumları, ailede sporcu kimsenin olması durumu ve baba eğitim durumlarına ilişkin fark bulunmamıştır. Yaş, eğitim durumu, spor yaşı, karate kuşak seviyesi, siyah kuşak seviyesi, yarışma kategorisi ve millilik durumu değişkenlerine bağlı hem kinestetik zekâ hem de sosyal zekâ alanlarında anlamlı farklılık olduğu sonucuna varılmıştır. Öte yandan ikamet edilen yer değişkenine bağlı sosyal zekâ, anne eğitim durumu değişkenine bağlı ise yalnızca kinestetik zekâ alanında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sonuç olarak ise; karatecilerin kinestetik zekâ ve sosyal zekâ alanları arasında pozitif yönlü ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to examine the relationship between kinesthetic intelligence and social intelligence areas of karate athletes depending on various variables. For this purpose, the universe of the research consists of athletes interested in karate in Turkey, while the sample group consists of 600 active licensed karate athletes who are interested in karate sports throughout Turkey. In this study, which was carried out in relational screening model, a total of three forms were directed to the participants. The first of the forms transmitted through the Google Form database is the“Personal Information Form”. The other two are“Bodily/Kinesthetic Intelligence Fields Evaluation Scale”and“Interpersonal/Social Intelligence Fields Evaluation Scale”, which are sub-scales of the scale named“Multiple Intelligence Fields Evaluation Scale”, the reliability and validity studies of which were conducted by the same researcher and which provides the opportunity to evaluate multiple intelligence domains separately. (Gulsen, 2015). The raw data collected through these scales were tested with the SPSS package program. As a result of the research; There was no difference in terms of gender, parents' attitudes towards sports, the presence of an athlete in the family, and the educational status of the father. It has been concluded that there is a significant difference in both kinesthetic intelligence and social intelligence areas depending on the variables of age, education status, sports age, karate belt level, black belt level, competition category and nationality. On the other hand, a significant difference was found only in the field of kinesthetic intelligence depending on the variable of residence and social intelligence depending on the mother's educational status. As a result; It was found that there is a positive relationship between the kinesthetic intelligence and social intelligence areas of karate players.