Barter sisteminin işleyişi uygulama ve muhasebesi
Process of barter system application and accounting
  1. Tez No: 81329
  2. Yazar: AYDIN ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HİLMİ KARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Barter, kısaca mal takası olarak tarif edilebilir. Fakat orta vadeli bir kredi olması, factoring, leasing ve bankacılık sistemine göre daha basit olması, finansman maliyetinin düşük olması ve ticaretin basit yapısıyla gerçekleşmesi sisteme avantaj sağlamaktadır. Bunun yanında, stoksuz satış, atıl kapasiteyi değerlendirme, yeni müşteriler kazandırma, tahsilat riski olmaması, ekonomik krize rağmen dinamik pazar oluşturması, riski azaltması, ortak pazar oluşturma imkanı, Barter'a alternatif bir model olma özelliği sağlamaktadır. Dünya ortalama her çeyrek yüzyılda ekonomik krizlerle tanışırken refah döneminde pek dikkat çekmeyen bir ticaret sistemi birden gündeme gelmiştir. Barter adı verilen bu sistem için 21. Yüzyılın altın yüzyıl olacağı ileri sürülmektedir. Ciddiyeti ve doğru analizleri ile tanınan“The Economist”Dergisi 2000 yılında dünya ticaretinin % 50'sinin barter sistemiyle yapılacağını iddia etmektedir. Bütün ekonomik sıkıntıların para piyasalarındaki istikrarsızlıktan kaynaklandığı şeklindeki görüş dünya ekonomik literatüründe tartışılmaya devam ediliyor. Yaşanan ekonomik krizlerin temel sebepleri konusunda farklı görüşler dile getirilmektedir. Amaco, Goodyear, General Motors, Pfizer, Caterpıller, Xerox, Chrysler, ve Hilton gibi değişik sektörlerdeki dünya devleri şirketler barter sistemini uygulamaya başlamışlardır. Kendi alanında birer kartel olan bu firmaların barter cirolarının 150 milyar dolar'ı aştığı ifade edilmektedir. ABD, Barter ticaretinin merkezi sayılabilir. Bu ülkede gerçekleşen Barter ticaretinin cirosunun 400 milyar dolar'ı aştığı belirtilmektedir. Bu rakam her yıl % 15 artmaktadır. Türkiye'de ise İhlas Barter, EG- BarteRing, Net Barter, EBB firmaları ve Atwood Richardson temsilcilikleri şu an faal olan firmalardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We can define barter business“exchange goods or services by others”Advantages of Barter System is benefit of term type of payment comparing the Banking system/ factoring and Leasing systems. Besides that Barter systems helps Save your cash by trading your product or service to pay for what you want. New business and wholesale purchasing means greater profit and an improved lifestyle. Barter chients bypass your competitors and seek you out because they also want the advantages of trading. Sell your excess inventory, underutilized capacity or unused time at full retail price on barter. You never have to worry about credit, cash flow or collecting debts because you receive instant payment. Despite the fact of we came accross the economical crises every quarter century, we are not aware the benefits of the exchange business during welfare period. It is assumed that 21.th. century is going to be Barter's century. Serious economic Magazine“The Economist”declared that in year 2000; % 50 of World trade will be on barter systems. income differences between some countries and some communities directs money to focus to specific power holder countries and founds. In different sector some wordlwide companies such us; Amaco, Goodyear, General Motors, Pfizer, Caterpillar, Xerox, Chrysler and Hilton use barter system within their businesses over 150 billion USD turnover. We may say USA is trade center. The graphics says Barter turnover in this country is over 400 billion USD. It has continuous increase about % 15 every year. In Turkey organized an functioning barter companies are İhlas Barter, EG BarteRing, Net Barter, EBB companies and representative of Atwood Richardson. XI