Bir finansman tekniği olarak barter sistemi, işleyişi ve Türkiye'deki barter uygulamaları
Barter as a financial technique, bartering process and barter cases in Turkey
- Tez No: 117248
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ BİR FİNANSMAN TEKNİĞİ OLARAK BARTER SİSTEMİ, İŞLEYİŞİ VE TÜRKİYE'DEKİ BARTER UYGULAMALARI Dilek POLAT İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2002 Danışman: Prof. Dr. Semih BÜKER Ekonomilerin zaman zaman içine düştükleri olumsuzluklardan kurtulma çabalarının bir sonucu olarak geliştirilen finansal tekniklerden biri de barter'dır. Barter esasen, paranın icadından önce insanlığın kullandığı ve o çağlardan günümüze kadar gelen tek finansman yöntemi olan takasın modernize edilmiş şeklidir. Mal ve hizmetlerin çok çeşitli hale gelmesinin ve ihtiyaçların farklılaşmasının, zamanla takasın uygulanmasını zorlaştırması, takas işlemlerinin çok boyutlu hale gelmesine neden olmuş, bunun sonucu olarak da barter sistemi doğmuştur. Barter, satın alman mal veya hizmetlerin bedelinin, üretilen mal ve hizmetlerle ödenmesi esasına dayanan bir finansman tekniğidir. Barter şirketleri ve üye işletmelerin oluşturduğu barter sistemi, alım satım işlemlerinin para kullanılmaksızın yapılması nedeniyle, en ucuz finansman tekniği olarak nitelendirilmektedir. Sistemde mal veya hizmetlerle ilgili arz ve talep bilgilerinin hızlı bir bilgi iletişimi ile üyelere anında duyurulması, işletmelerin stok fazlası, atıl kapasite, pazarlama eksikliği, likidite sıkıntısı gibi pekçok sorununa çözüm getirmektedir. Türkiye'de henüz yeni uygulanmaya başlanan barter sisteminin yaygınlaştırılması yönünde çalışmalar yapılması, özellikle KOBİ'ler başta olmak üzere finansman sıkıntısı nedeniyle zora düşen işletmelerimizin sorunlarını çözmede önemli katkılar sağlayacaktır. Bu çalışmada, barter sisteminin Türkiye'deki işleyişinin tanıtılması amaçlanmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One significant financial method that is developed as a result of efforts to overcome time to time appearing difficulties in turbulent economies is barter. Basically, it is a modernized form of“clearing”concept as the only finance technique that was being used before the invention of money till today. The variety in goods&services and the differention in customer needs gradually made the application of“clearing”system difficult and caused the“clearing”operations to become more complicated, as a result of these barter system was born. Barter is mainly based on the clearance of purchased goods and services with ones. Barter system that consists of barter companies with their members, is regarded as the cheapest finance technique with no use of money. The rapid communication flow towards the members regarding the supply-demand information about the goods and services in the system, solves many problems such as overstock, idle capacity, inadequate marketing and liquidity problems. The efforts spent for the deployment of barter system which is a quite new concept in Turkey, will provide contributions to the institutions especially SMEs those have financial difficulties. In this study, it is aimed to introduce the barter system process in Turkey. m