AKP, CHP, MHP ve HDP siyasi parti liderlerinin 2015 yılı İstanbul mitingi konuşmalarında söylem dilinin incelenmesi
Examination of the language of discourse in the talking of the AKP, CHP, MHP and HDP political party leaders in 2015 Istanbul rally
  1. Tez No: 813291
  2. Yazar: DERYA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SEDEN MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Göstergebilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Göstergebilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Toplumsal yaşam içerisinde öyle sözcükler vardır ki, kullanımlarının sebebi ve sözcüklerin anlamı kullanıldığı ortama göre anlam kazanmaktadır. Siyaset kavramı işte bu sözcüklerden birisidir. Toplumun doğal yaşantısının bir parçası haline gelmiş olan siyaset, günlük rutin işlemlerin, rutin döngülerin içerisine karışarak doğal bir yaşam pratiği haline gelmiştir. Toplumlar, siyasi liderlerin söylemlerinden, parti kimliğinden, parti liderinin özelliklerinden etkilenmektedir. Seçmenlerin parti liderlerine karşı düşünceleri, o partiye oy vermede etkilidir. Siyasi söylemlerin toplumları etkilemesinden hareketle, 2015 yılında yapılan genel seçimlerde ana parti ve üç muhalefet partisinin seçime yakın zamanda yaptıkları mitingler dikkate alınarak, AKP, CHP, MHP ve HDP'nin İstanbul'da düzenledikleri birer mitingi ele alınmıştır. Partilerin mitinglerinin İstanbul olarak belirlenmesindeki ana sebep, İstanbul'un kozmopolit yapısıyla halkın büyük çoğunluğunu temsil edebileceğidir. Söylem analizine tabi tutulan miting bulgularına göre, iktidar partisi ve muhalefet partileri arasında benzerlik ve farklılıklar olduğu görülmüştür. AKP ve MHP liderlerinin söylem dili olarak, kullanılan kelimeler ve kronolojik anlatımın birbirine benzediği görülmüştür. HDP, siyasi söylemlerini, haklar, demokrasi ve toplumdaki ayrıştırma üzerine kurarken CHP'nin söylemlerinde ekonomi, yolsuzluk ve yoksulluk ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are such words in social life that the reason for their use and the meaning of the words gain meaning according to the envornment in which they are used. The concept of politics is one of these words. Politics, which has become a part of the natural life of the society, has become a natural life practice by mixing into daily routine transactions and routine cycles. Societies are affected by the discourses of political leaders, the identity of the party, and the characteristics of the party leader. Opinions of a voter towards party leaders are effective in voting for that party. Considering the effects of political discourse on societies, the rallies of the AKP, CHP, MHP and HDP in Istanbul were discussed, taking into account the rallies of the main party and three opposition parties in the general elections in 2015. The main reason why the parties' rallies are determined as Istanbul is that Istanbul can represent the majority of the people with its cosmopolitan structure. According to the findings of the rally subjected to discourse analysis,it was seen that there were similarities and differences between the ruling party and the opposition parties. It has been observed that the words used as the language of discourse of AKP and MHP leaders and the chronological expression of them are similar to each other. While HDP bases its political discourse on rights, democracy and segregation in society, economy, corruption and poverty come to the fore in CHP's discourses.