7 haziran 2015 genel seçimi ve 1 kasım 2015 erken genel seçiminde siyasi parti liderlerinin gazetelerde temsili
The representation of the political party leaders in the newspapers at the june 7 2015 general election and november 1 2015 the early general election
  1. Tez No: 576855
  2. Yazar: RAMAZAN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Journalism, Radio and Television, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Seçim dönemleri siyasipartilerin liderleri, başbakan ve yeni dönemde partili Cumhurbaşkanı gibi önde gelen politik figürlerin güç ve iktidar mücadelesine en çok odaklandıkları bir süreçtir. Bu süreçte, haber medyasında siyasi parti liderlerine yönelik söylemler yoğunlaşmaktadır. Medya kuruluşlarının haber söylemi tarihsel, dönemsel ve mevcut andaki koşullar içinde biçimlenir. Ekonomik, politik ilişkileri, güç ve iktidar gruplarıyla olan ilişki düzeyleri,kendi ideolojik konumlanma biçimi, ekonomi politiği haber metinlerinin dilini ve söylemini kuran koşullardır. Tüm bu ilişkilerin haberin dili ve söylemi içinde temsil edilme biçimini analiz etmek tüm bu toplumsal, söylemsel yapıları, bağlamları analiz etme çabasıdır.Bu çalışmadada, Türkiye'de yapılan 7 Haziran 2015 genel seçimi ve 1 Kasım 2015 erken genel seçiminde siyasi parti liderlerine yönelik söylemlerin seçili gazetelerin birinci sayfa manşetlerinde temsil biçimi ele alınmıştır. Bağlama bağlı olarak bu haberlerin söylemleri analiz edilmeye çalışılmıştır. Haberi oluşturan yapılar içinde durarak, seçim yarışında en çok oy alan dört siyasi parti, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) liderlerine yönelik belli gazetelerin söylemleri analiz edilerek değerlendirilmiştir. Haberlerin söylemine yönelik çözümlemede, metodolojik yaklaşım olarak T.van Dijk'in eleştirel söylem analizi yöntemi seçilmiş ve uygulanmaya çalışılmıştır. Bu iki seçim döneminde de belli gazeteler alınmış, Sabah, Milliyet, Zaman, Ortadoğu ve Özgür Gündem gazeteleri seçilmiştir. 7 Haziran 2015 genel seçimleri ve 1 Kasım 2015 erken genel seçimlerindeki dönemde yapılan 162 manşet haberi incelenmiştir. Ekonomi politik yaklaşım da bu çözümleme bağlamlarından biridir. 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde manşetlerde söylemler çok daha serttir ve liderlerin söylemlerine yönelik manşet haberisayısı çok daha fazladır. 1 Kasım 2015 erken genel seçimlerinde ise söylemler yumuşamış ve liderlere yönelik haber sayısı 7 Haziran 2015 genel seçimlerine göre az sayıda yer tutmuştur.Gazeteler bulundukları ideolojik ve ekonomi politik konuma göre seçim gündeminin konularını, olgularını haberleştirirken, bu çerçevelerle ilgili olarak yakın oldukları liderlerin söylemlerini önemlemanşetten haberleştirmiş, son derece olumlu temsil etmişlerdir.Gazetelerin her biri, muhalif oldukları liderleri ya görmezden gelmiş yada lideri olumsuz temsil eden haberlerle çıkmışlardır. Ayrıca, çok keskinleşen bir çizgiden uzak duran gazete de olmuştur. Kitle gazetesi, ana akım liberal kȃr odaklı bir gazete olan Milliyet gazetesi dönem itibariyle de itidal vurgusunu sıklıkla yapmıştır, haberler özelinde de bunun izleri görülür.
Özet (Çeviri)
Election periods are the process in which the leading political figures such as the leaders of political parties, the prime minister and the president in the new period, mostly focus on the struggle for power and authority. In this process, the rhetoric of political party leaders intensifies in the news media. The news discourse of media organizations is shaped by the historical, periodical and current conditions. Economic, political relations, the level of relations with power and authority groups, their own ideological positioning, economic policy are the conditions that establish the language and discourse of news texts. Analyzing the way these relationships are represented in the language and discourse of news is an attempt to analyze all these social and rhetoric structures and contexts. Thus in this study, the rhetoric for political party leaders represented in the form of an June 7, 2015 general election and early general election on November 1, 2015 in the context of selected the first page headlines in Turkey is discussed. Depending on the context, the narratives of these news are tried to be analyzed. Standing within the structures that formed the news, the discourse of certain newspapers directed to the leaders of the four political parties, the Justice and Development Party (AKP), the Republican People's Party (CHP), the Nationalist Movement Party (MHP), the People's Democratic Party (HDP) leaders, which received the most votes in the election race is analyzed andevaluated. In the analysis of news discourse, T. van Dijk's method of critical discourse analysis is chosen as the methodological approach and tried to be applied. During these two elections, certain newspapers are taken which are Sabah, Milliyet, Zaman, Ortadoğu and Özgür Gündem. 162 headline news articles in the period of 7 June 2015 general elections and 1 November 2015 early general elections are analyzed. The political economy approach is one of these analysis contexts. In the June 7, 2015 general elections, the headlines were much tougher and the number of headlines for the leaders' discourses was much higher. In the early general elections of November 1, 2015, discourses have softened and the number of news for the leaders was less than the June 7, 2015 general elections. The newspapers reported the issues and phenomena of the election agenda according to their ideological and economic political position and place to the the headlinesthe statements of the leadersthey were close to and represented them positively. Each of the newspapers either ignored the leaders they opposed or came up with news that represented the leader negatively. There was also a newspaper that stayed away from a very sharp line. A mass newspaper, Milliyet, which is a mainstream liberal-profit-seeking newspaper, has frequently emphasized sobriety in this period and its traces can be seen in its news.