Türkiye'de seçim dönemlerinde siyasi reklamlar: 2011-2014 seçimlerinde televizyonlarda yayınlanan AKP, CHP, MHP ve HDP siyasi reklamları analizi
Political advertisements during the election period in Turkey: analysis of political advertisement of AKP, CHP, MHP and HDP which broadcast on television in the 2011-2014 elections
- Tez No: 448022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Siyasal Bilimler, Radio and Television, Advertising, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Demokrasinin hâkim olduğu yerlerde, seçmenlere lideri, adayları, parti programını en uygun ve en etkili şekilde tanıtmada siyasal reklamlardan yararlanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi de göz önüne alındığı zaman siyasal reklamlar, siyasi partilerin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Siyasal reklamlar ile ilgili çalışmaların büyük bir çoğunluğu gazete ve afişler üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu çalışma ile televizyonlarda yayınlanan siyasal reklamların analiz edilmesiyle hem bu yönde yapılacak çalışmalara katkı sağlaması açısından hem de televizyonda yayınlanan siyasal reklamların partilere katkısını görmemiz açısından önemlidir. 2007 yılında yasaklanan siyasi reklamlar 2011 yılında 6112 sayılı kanun ile tekrar serbest bırakılmasından yola çıkarak bu çalışmada mecliste grubu bulunan AKP, CHP, MHP ve HDP'nin 2011 genel seçimlerinde ve 2014 yerel seçimlerinde televizyonlarda yayınlanan siyasal reklamları göstergebilim yöntemiyle analiz edilmiştir. AKP hazırladığı reklam filmlerinde ağırlıklı olarak pozitif bir dil kullansa da kendi iktidarlarından önceki dönemlerle kıyaslama yapılarak karşılaştırmalı negatif reklamlara da yer vermiştir. CHP, MHP ve HDP ise daha çok negatif reklamlara başvurmuşlardır. Bunların dışında seçimler öncesi yaşanan toplumsal ve siyasal olaylar siyasi reklamlarda kendine yer bulmuştur. CHP, MHP ve HDP yaşanan olaylardan dolayı AKP'yi suçlayarak, bu yönde reklam filmleri hazırlamıştır. AKP ise bunlara karşılık olarak iktidarları döneminde yapılan icraatlar ve milli birliğe yönelik reklam filmleri ile izleyici karşısına çıkmıştır. AKP iktidarı döneminde yapılan icraatlar üzerinde durarak hazırladığı siyasi reklamlar halk tarafından daha inandırıcı bulunmuştur. Seçim kampanyalarını neredeyse hepsini siyasal reklamlar yolu ile yürüten CHP'nin vaatleri ise aynı etkiyi yaratmamıştır. Bu durum bize siyasal reklamların vazgeçilmez bir unsur olmasına rağmen tek başına seçim kazandırmayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In places where democracy prevail, leader, candidates, the party program to the voters in identifying the most appropriate and the most effective way political ads are taking advantage of. When the development of technology is also into consideration, political advertising has become an indispensable component of the political parties. The vast majority of studies on political advertising focuses on newspapers and posters. In this study, in terms of the work to be done in this direction to contribute to the analysis of published political advertisements on television and it is important for us to see the contribution of both parties televised political ads. Based on the feat that political ads which were tarnished in 2007 were released in 2011 with Law No 6112 this issue, parliamentary group, AKP,CHP, MHP and HDP's the 2011 general elections and 2014 local elections, political advertisements broadcast on television were analyzed by methods of semiotics. AKP used predominantly positive language in their advertising films but by comparison with the previous period of their power has included in the comparative negative ads. However CHP, MHP and HDP mainly applied negative ads. In conclusion political and social events which were held before election become topic in political ads. CHP, MHP and HDP prepared ads by blaming AKP for this events. In respond to this AKP prepared ads which contain prior their works and national unity and solidarity. Political ads made by focusing on the accomplishments made during the AKP government was found more convincing by people. Almost all the election campaigns of political advertising by way of carrying out the promises of the CHP did not have the same effect. This suggest shows us, although political advertising is an indispensable element but it can't be enough to win the election alone.