Talaşlı imalat sektöründe hata türü ve etkileri analizinin uygulanması
Application of failure mode effect analysis in machining industry
- Tez No: 813318
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Müşteri memnuniyetini ve ürün/hizmet kalitesi arttırmayı hedefleyen firmalar, minimum maliyet ile maksimum üretim yapmalıdır. Kaliteli bir ürün elde edebilmesi için kalitenin sürekli iyileştirmeye yönelik çalışmaların yapılması ve oluşan ya da oluşabilecek problemlerin kaynakların tespitinin yapılması oldukça önemlidir. Kalitenin sürekli olarak iyileştirilmesi için yapılan çalışmalarda, HATA TÜRÜ VE ETKİLERİ ANALİZİ (HTEA) yaygın olarak kullanılan bir metotdur. Bu metod aynı zamanda risk seviyelerine göre hataların önceliğe alınıp önlem alınmasını sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında, pompa sektöründe üretim ve imalat yapan firmanın talaşlı imalat bölümündeki veriler ele alınmaktadır. Firmada kaliteyi iyileştirme çalışmaları olarak HTEA metodu uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Companies aiming to increase customer satisfaction and product/service quality should produce maximum with minimum cost. In order to obtain a quality product, it is very important to carry out studies for continuous improvement of quality and to identify the sources of the problems that occur or may occur. FAILURE MODE AND EFFECTS ANALYSIS (FMEA) is a widely used method in studies for continuous improvement of quality. This method also ensures that errors are prioritized and measures are taken according to risk levels. In this thesis, the data in the machining department of the company that produces and manufactures in the pump sector are discussed. The FMEA method has been applied as quality improvement studies in the company.