Yatırım ortaklıkları (1993-1998 Türkiye analizi)
Investment partnership
  1. Tez No: 81332
  2. Yazar: VELİ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Etkin bir sermaye piyasasının oluşumu gelişmişlik düzeyi ile doğrusal orantılıdır. Gelişmekte olan ülkelerin en birincil ihtiyaçları ülke kalkınmasının ve sanayi yatırımlarının sağlanmasıdır. Bunun için kıt olan tasarruflarını en etkin bir şekilde sermaye pazarlarına çekmek ve yatırımlarda kullanmaktır. Sermaye piyasasının güvenilir ve etkin olarak çalışması kurumsal yatırımcılık sektörlerinin katkısıyla doğrusal orantılıdır. SPK olarak sayılan aracı kurumlar, yatırım ortaklıkları, yatırım fonları ve diğer sermaye piyasası kurumlandır. Türkiye de kurulan yatırım ortaklıklarından MKYO 1993-1998 yıllan itibarîyle ilgili tebliğler doğrultusun da gelir tabloları, bilançoları ve portföy yapılan dikkate alınarak bir çalışma yapılmıştır. MKYO 2499 sayılı kanunun 32, 35 ve 36 maddeleri hükümleri çerçevesinde ilgili tebliğler gereği, kuruluşları, amacı, işlevleri, faaliyet ilke ve kurallan ile hisse senetlerini halka arzları vb. belirlenmiştir. GYO ve RSYO olarak ilgili tebliğler sunulmuş olup çalışma esasları belirlenmiştir. Türkiye de 1992 yılın da kurulmaya başlayan MKYO borsada işlem gören 18 adet ve 2 adet borsada işlem görmeyen olmak üzere toplam 20 adet kurulmuştur. MKYO aracı kurumlar ve bankalar tarafından kurulmuş ve faaliyete başlamışlardır. Türkiye'nin için de bulunduğu ekonomik durum ve siyasi faktörler diğer sektörlerdeki gibi MKYO 'da etkilemiştir. Çalışma sonucunda MKYO 'nm yıllar itibariyle fonlann çalıştınlması ve kârlılıktan olumlu veya olumsuz farklar görülmüştür. MKYO yıllar itibariyle portföylerinde bulunan sektörel tercihleri değişmiştir. MKYO menkul kıymet varlıklan ağırlıklan değişmiştir. Aracı kurumlar ve bankalar tarafından kurulan MKYO arasında farklılıklar oluşmuştur. Aracı kurumlar tarafından kurulan MKYO da hisse senetlerine ağırlık verilirken bankalar tarafından kurulan MKYO da kamu kesim tahvil ve bonolanna ağırlık verilmiştir. Profesyonel yöneticiler tarafından idare edilen MKYO portföy işletmeciliği, borsanın kurumsal yatınmcılık ile çeşitlendirilmesi ve küçük tasarruf sahiplerinin elinde bulunan birikimini borsa kanalıyla kalkınma ve sanayi yatınmma dönüştürmek, tasarruf sahiplerine en azından enflasyonun üzerinde sürekli olarak bir gelir getirmesi amacına ulaşmakta beklenen hedefe ulaşılamamıştır. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Being constitution an effective capital is balanced with the developed level. The primary necessity in the obtaining county progress and the industry investment. Because of this possession is insufficient like the most effective to able to bear to capital bazaar and to use investment. To work reliable and effective of the capital's bazaar is balanced with institution investment sectors assistance. The mediator association as known SPK, investment partnerships, investment funds and the other capital market's association. MKYO is the assembled in the Turkey investment's partnership has worked for 1993-1998 years between which is the interested in income table, balances and wallet's construction to take into consideration. MKYO is designate to foundation, diminution, functions, principle and rule activity with share certificate's to people demands because of the limited 2499 numbered law's 32,35,and 36 items rules to interested in communication. As GYO and RSYO convened communication was offered and was designated study fundamentals. Starting to founded in the 1992 in Turkey MKYO is founded 18 oparationing and 2 not oparationing in the exchange as like 20 pieces. MKYO was funded and started up the activity from the mediator associations and from the banks. The political factor and economic situation which is have some country and Turkey is effected MKYO like other sector. At the result of working MKYO for the years conventional to operate the fund and profitability recognized the difference positivities and the negativity.The wallets of the MKYO for the years is changed the sector preferences.Stocks and bonds existences of the MKYO is changed. MKYO which is the founded by the mediator associations and the banks is forming differences between those. At MKYO is the founded by mediator associations there are so many share certificate but at MKYO is the founded banks there are so many the public section transforming and bonds. The professional directors is control the MKYO 's wallet business administration, so with the institution's investment variationing of the exchange and the little economical persons accumulations by the exchange to change to progress and industry investment, to the persons who have the little accumulation to give more money from the inflation so that MKYO reached the it's aim and it increase the target. XII