İnsan kaynakları alanında büyük veri ve makine öğrenmesi uygulamaları
Big data and machine learning applications in hr
  1. Tez No: 813321
  2. Yazar: MURATCAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATIF AHMET EVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmaaında, İnsan Kaynakları alanının fonksiyonlarından bahsedilmiş olup, günümüzde büyük öneme sahip büyük veri ve makine öğrenmesi uygulamalarının İnsan Kaynakları alanında etkisi incelenmiş ve günümüzde şirketlerin sıklıkla karşılaştığı yıpranma durumu ile ilgili tahminleme yapılmıştır. İnsan Kaynakları şirket ve kurumlar için büyük bir öneme sahiptir. Şirketler doğru ve sürdürülebilir bir yapı oluşturmak için İnsan Kaynakları alanında yeniliklere önem vermektedir. İnsan Kaynakları alanı içerisinde birçok farklı fonksiyonu bulundurmaktadır. Tez çalışmasında bu fonksiyonlar detaylıca incelenmiştir. Fonksiyonlardan bazıları işe alım, performans yönetimi, yetenek yönetimi ve şuanda popülerleşen analitiktir. Bu fonksiyonların süreçlerde daha verimli sonuçlar elde etmesi ve şirketlerin stratejilerini daha doğru oluşturması adına teknoloji dünyasının yeniliklerinden yararlanma ihtiyacı duymaktadır. Bu çalışmada, büyük veri ve makine öğrenimi konuları araştırılmış ve uygulamalarından bahsedilmiş olup büyük veri ve makine öğrenimi konularının İnsan Kaynakları alanında kullanım alanları ve sağladığı faydalar açıklanmıştır. Tez çalışmasının sonunda şirketlerin en çok karşılaştığı konulardan biri olan yıpranma durumu ile ilgili bir anket çalışmasının verileri ile analiz yapılmış olup, bu analiz ile tahminleme yapılmıştır. Yapılan analiz neticesinde yıpranma durumunun mesai saatleri yüksek olduğunda, maaşlar düşük olduğunda ve iş-özel yaşam dengesinin olmadığı durumlarda arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca çalışılan şirket sayısı ve mesai saatlerinin en önemli iki değişken olduğu, pandemi ile birlikte kişilerin iş değiştirme sıklığının arttığı, gençlerin daha çabuk yıpranma durumu gösterdikleri de çıkan diğer sonuçlardandır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the functions of Human Resources are mentioned, the effect of big data and machine learning applications, which are of very important novadays, in Human Resources has been examined and predict employee attrition which is other important situation for companies. Human Resources is one of the most important functions for companies. Most of the companies try to get innovation in Human Resources and create sustainable structure. Human Resources also has different functions. In this thesis all Human Resources functions have been examined. Some of these functions are recruiment, performance management, talent management, and analytics. Last one is more popular for now. In this thesis, big data and machine learning topics are researched and their applications are mentioned, and the usage areas and benefits of big data and machine learning in the Human Resources are explained. At the end of the thesis, an analysis was made with the data of a survey study related to the attrition prediction, which is one of the most frequently encountered issues of companies, and prediction was made with this analysis. As a result of the analysis, it was observed that attrition increased when employees have high overtime, low salaries, and there were no work-life balance. In addition, it is among the other results that the number of companies which employees work and working hours are the two of most important variables, the frequency of people changing jobs has increased with the pandemic, and the last result young people have more attrition in worklife.