Regresyon modellerinde değişkenlerdeki eğriselliğin karşilikli bilgi miktari kullanilarak belirlenmesi
Determining the curvature of variables in regression models using mutual information
  1. Tez No: 813326
  2. Yazar: ZEHRA ZEYNEP ŞAHİNBAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATIF AHMET EVREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
büyüme ve çevre kirliliği arasındaki ilişkiyi analiz eden ampirik çalışmalar son 30 yıl içinde artış göstermiştir. Literatürde yoğun bir şekilde ekonomik büyüme ve çevresel kirliliğinin ilişkilendirilmesinde Çevresel Kuznets Eğrisi (ÇKE) hipotezinin geçerliliğinin test edilmektedir. Bu hipoteze göre gelir artışı ve çevre kirliliği arasındaki ilişki ters-U şeklindedir. Yani ekonomik büyümenin ilk aşamasında çevresel kirlilik ve tahribat artarken gelirin belli bir seviyeye ulaşmasından sonra çevresel kirlilik ve tahribat azalmaya başlamaktadır. Bu tezin amacı, regresyon modellerinde kullanılan eğrisellik analizlerinin farklı bir yöntem olan karşılıklı bilgi kullanılarak tahmin edilmeye çalışılmasıdır. Çalışmanın örneklemi için 46 yıllık bir dönemde, az gelişmiş ve orta gelişmiş ülkelerin CO2 emisyonları ile GSYİH değişkenleri kullanılmıştır. Bu verilerin ters U şeklinde bir dağılım gösterdiği görülmüş ve kuadratik olarak modellenerek, modelin eğriselliği karşılıklı bilgi ölçüleri kullanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Rényi ve Tsallis Karşılıklı bilgi ölçülerinin Shannon karşılıklı bilgi ölçülerinden verilerdeki eğriselliği daha iyi açıkladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Empirical studies analyzing the relationship between economic growth and environmental pollution have shown an increasing trend over the past 30 years. In the literature, there is a substantial focus on the association between economic growth and environmental pollution, specifically testing the validity of the Environmental Kuznets Curve (EKC) hypothesis. According to this hypothesis, the relationship between income growth and environmental pollution follows an inverted U-shaped pattern. In other words, environmental pollution and degradation increase in the early stages of economic growth, but start to decrease after income reaches a certain level. The aim of this thesis is to attempt to predict the curvilinearity in regression models using a different method, Mutual Information. The study employs data from a 46-year period, utilizing CO2 emissions and GDP variables from both underdeveloped and moderately developed countries as the sample. It is observed that these data exhibit a reversed U-shaped distribution, and the curvature of the model is explained using Mutual Information measures. The analysis results indicate that Rényi and Tsallis Mutual Information measures provide a better explanation of the curvature in the data compared to Shannon Mutual Information measures.