Bedensel engeli olan ve olmayan sporcuların zihinsel dayanıklılık ile psikolojik sağlamlık seviyelerinin problem çözme becerilerine etkisi
The effect on problem-solving skills of psychological resilience levels with mental toughness of athletes of wi̇th and without physical handicappeds
- Tez No: 813337
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırmada bedensel engeli olan ve olmayan sporcuların zihinsel dayanıklılık ile psikolojik sağlamlık seviyelerinin problem çözme becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evreni; 2021-2022 yılında İstanbul, Antalya ve Ankara ilinde yaşayan bedensel engeli olan ve olmayan sporcular oluşturmaktadır. Örneklemini ise; milli takım ve kamplarında yer alan bedensel engelli olan 67 kadın, 154 erkek (n=220) ve bedensel engelli olmayan 167 kadın, 234 erkek (n=401) toplam 621 sporcu oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılara, kişisel bilgi formu, Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Problem Çözme Becerisi Envanteri Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 ve AMOS 24.0 paket programı aktarılarak analizler yapılmıştır. Katılımcılara ilişkin kişisel bilgiler, envanter ile ölçek ortalamaları, frekans (f) ve yüzde (%) değerleri tespit edilmiştir. Ölçek puanları normal dağılım gösterdiği için parametrik testler uygulanmıştır. İstatistiki işlem olarak Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilk Testi, İndependent Sample T-Test, Tek Yönlü Anova analizi anlamlılığın yönünü belirlemek için Tukey testi, Pearson Korelasyon Katsayısı Analizi, Çoklu Regresyon ve Doğrulayıcı Faktör analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effects of mental resilience and psychological resilience levels on problem solving skills of athletes with and without physical disabilities. The universe of the study; It consists of athletes with and without physical disabilities living in Istanbul, Antalya and Ankara in 2021-2022. Its sample is; 67 women, 154 men (n=220) with physical disabilities and 167 women and 234 men (n=401) who are not physically disabled, who take part in the national team and their camps, consist of a total of 621 athletes. Personal information form, Sports Mental Resilience Inventory Scale, Brief Resilience Scale and Problem Solving Inventory Scale were applied to the participants in the study. The obtained data were analyzed by transferring SPSS 26.0 and AMOS 24.0 package program. Personal information about the participants, inventory and scale averages, frequency (f) and percentage (%) values were determined. Parametric tests were applied because the scale scores showed a normal distribution. As statistical procedures, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilk Test, Independent Sample T-Test, One-Way Anova analysis, Tukey test, Pearson Correlation Coefficient Analysis, Multiple Regression and Confirmatory Factor analysis were applied to determine the direction of significance.