An investigation of STEM education researchers' and middle school teachers' conceptions of STEM education based on their self efficacy beliefs of STEM education
STEM eğitimi araştırmacılarının ve ortaokul öğretmenlerinin STEM eğitimine ilişkin kavramsallaştırma düzeylerinin STEM eğitimi öz yeterlilik inançlarına dayalı incelenmesi
  1. Tez No: 813338
  2. Yazar: MERVE TÜRKYILMAZ SARIGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL AKAYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma, STEM eğitimi araştırmacılarının ve ortaokul öğretmenlerinin STEM eğitimine ilişkin öz-yeterlik inançlarına dayalı olarak STEM eğitimi anlayışlarını araştırmak için tasarlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden açıklayıcı durum deseninin kullanıldığı bu çalışmanın katılımcıları, STEM Uygulamaları için Öğretmen Öz-yeterlik Ölçeği (SUÖÖÖ) ile ölçülen öz-yeterlik inançlarına göre seçilen 9 STEM eğitimi araştırmacısı ve 9 ortaokul öğretmenidir. Kavramsallaştırma düzeylerini değerlendirmek için, yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak elde edilen nitel veriler STEM Eğitimi Kavramsallaştırma Düzey Belirleme Görüşme Protokolü (SEKDBGP) kullanılarak elde edilmiştir. Katılımcılarla yapılan görüşmeler birebir yazıya dökülmüş ve açık kodlanmıştır. Analiz sonuçlarına dayalı olarak, ortaokul öğretmenlerinin derslerinde STEM eğitimini uygulamış olmaları nedeniyle, STEM eğitimi araştırmacıları ile aralarında STEM eğitiminin kavramsallaştırılmasında bazı ortak noktaların olduğu sonucuna varılmıştır. Ancak, analiz sonuçları, STEM eğitimi araştırmacılarının, STEM eğitiminin bütünleşik yapısını gösteren örneklerle teorik anlayışı aktardıklarını, ortaokul öğretmenlerinin ise STEM eğitiminin disiplinler arası bir etkinlik olduğunu kavradıklarını ve anlayışlarının teorik olmaktan ziyade sınıf uygulamaları ile şekillendiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, öz-yeterlik inancı attıkça, entegrasyonun doğası ve kapsamı ve uygulama temaları açısından, cevapların farklılık gösterdiği ve disiplin entegrasyonuna dayalı olarak cevapların daha fazla sorun çözmeye dayalı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate STEM education researchers' and middle school teachers' conceptions of STEM education based on their self-efficacy beliefs of STEM education. This study is designed as explanatory case design qualitative method study. The participants of this study were 9 STEM education researchers and 9 middle school teachers who were selected based on their self-efficacy beliefs which measured by Teacher Self-Efficacy Scale for STEM Practices (TSESSP). In order to investigate the conception, qualitative data obtained through semi structure interviews were obtained using The STEM Education Conceptualization Level Determination Interview Protocol (SECLDIP). The interviews of the participants were transcribed verbatim and open coded. Based on the results of the analysis, it was concluded that since middle school teachers implement STEM education in their courses, there are certain commonalities in the conceptualization of STEM education between STEM education researchers and middle school teachers. However, STEM education researchers con- vey theoretical understanding with examples that illustrate the integrated character of STEM education while middle school teachers have a grasp that STEM education is an interdisciplinary activity, and their understanding is limited to classroom practices rather than theoretical components. In addition, it was concluded that for the aspects of nature and scope of integration and implementation, the answers get more problem based with disciplinary integration as the self-efficacy belief increases.