Koronavirüs Etki Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the Coronavirus Impact Scale
  1. Tez No: 813354
  2. Yazar: ELİF ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER GÖK UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışma“Koronavirüs Etki Ölçeği'nin”Türkçe geçerlik ve güvenirliğinin yapılarak ülkemize yeni bir ölçme aracı kazandırmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma metodolojik olarak Temmuz 2021- Haziran 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini, Giresun Üniversitesi Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran hastalar, örneklemini ise Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran ve araştırma kriterlerine uyan 500 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”ve“Koronavirüs Etki Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, korelasyon testi, t testi, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi ve cronbach α güvenirlik katsayıları kullanılmıştır. Bulgular: Ölçeğin Türkçe uyarlamasında çeviri-geri çeviri tekniği kullanılmıştır. Uzman görüşleri sonucunda ölçeğin geneline ilişkin kapsam geçerlik puanının 0.98 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out in order to provide a new measurement tool for our country by making the Turkish validity and reliability of the“Coronavirus Impact Scale”. Material and Method: The methodological study was carried out between July 2021 and June 2022. The universe of the study, Giresun University Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinic, and the sample consisted of 500 patients who applied to the Family Medicine Polyclinic and met the research criteria. The data of the research were collected with the“Personal Information Form”and the“Coronavirus Impact Scale”. Number, percentage, arithmetic mean, standard deviation, correlation test, t test, explanatory and confirmatory factor analysis and cronbach α reliability coefficient were used in the evaluation of the data. Results: Translation-back translation technique was used in the Turkish adaptation of the scale. As a result of expert opinions, the content validity score of the overall scale was found to be 0.98.