EBA ile İngilizce öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına etkisi
The effect of teaching English with EBA on the academic success of students
- Tez No: 813358
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM BIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, 10. sınıf öğrencilerine EBA ile İngilizce öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına olan etkisinin incelenebilmesidir. Bu amaç doğrultusunda Antalya ili Şehit Muhammet Oğuz Kılınç Lisesinde öğrenimini sürdürmekte olan kontrol grubunda 18 ve deney grubunda 18 öğrenci olmak üzere toplamda 36 öğrenci ile ön test-son test uygulamaları yapılmıştır. Kontrol grubuna geleneksel İngilizce eğitimi verilirken deney grubunda İngilizce dersi için geliştirilmiş olan içeriklerden yararlanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak başarı testi uygulaması yapılmış ve bu başarı testinde elde edilen veriler IBM SPSS 22 paket istatistik programı ile değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, kontrol grubu ve deney grubunun son test başarı puanları arasında istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık olduğu ayrıca ön test-son test başarı puan farkları arasında da anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Çalışmada kontrol grubunda ön test ve son test başarı puanları arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmazken deney grubunda iki test arasında anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen veriler, literatürde rastlanmayan 10. sınıf İngilizce dersi akademik başarısına EBA uygulamalarının etkisini araştırmasıyla değerli ve önemlidir. Akademik başarıya olan etkisi nedeniyle EBA'nın kullanımının artması ve daha fazla üzerinde durulması, zamanla içeriklerin de geliştirilerek ülkemizde bir probleme dönüşmüş olan İngilizce eğitiminde kalitenin yükseltilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the impact of teaching English to 10th grade students using EBA on their academic achievement. Pre-test-post-test applications were used with a total of 36 students, 18 in the control group and 18 in the experimental group, all of whom were students at Şehit Muhammet Oğuz Kılınç High School in Antalya province. While traditional English education was given to the control group, the contents developed for the English lesson on EBA were used in the experimental group. An achievement test was used as a data collection tool in the study, and the data obtained from this achievement test were analyzed using the IBM SPSS 22 package statistics program. As a result of the analysis, it was determined that there was a statistically significant difference between the control and experimental groups' post-test achievement scores, as well as a significant difference between the pre-test and post-test achievement scores. The study found no significant difference between pre-test and post-test achievement scores in the control group, but a significant difference between the two tests in the experimental group. This study's data is valuable and significant because it investigates the effect of EBA applications on academic success in the 10th grade English course, which has never been studied before. Due to its impact on academic success, it is recommended to increase the use of EBA and to focus more on it, and to improve the quality of English education, which has become a problem in our country, by improving its contents over time.