Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin pandemi sürecinde uzaktan eğitim ortamlarını kullanım tutumları ve internet bağımlılıklarının incelenmesi
Pandemic of students faculty of sports sciences using distance education environment in the process examination of attitudes and internet addictions
- Tez No: 813376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA CERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin pandemi süresinde uzaktan eğitim ortamlarını kullanım tutumları ve internet bağımlılıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada nicel araştırma modelinde ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evrenini Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde 2022-2023 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören toplam 827 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Örneklem olarak seçkisiz örneklem kullanılarak toplamda 398 lisans öğrencisi araştırmaya katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde Kişisel bilgi formu, Yıldız ve ark. (2021) Türkçeye uyarladığı“Pandemi sürecinde uzaktan eğitim ortamlarını kullanımına ilişkin tutum ölçeği”ve Kutlu ve ark. (2016) Türkçe uyarlamasını yaptığı“Young İnternet Bağımlılığı Kısa Testi”kullanılmıştır. İstatistiksel sonuçlar SPSS 23 paket programıyla yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde verilen normal dağılım gösterdiği doğrultusundadır. Bu bağlamda ikili karşılaştırmalarda t-testi, çoklu karşılaştırmalarda ANOVA testi ve ilişki için Pearson Korelasyon Katsayısına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the attitudes of the students of the faculty of sports sciences to use distance education environments during the pandemic and their internet addictions. In this study, the relational survey model was used in the quantitative research model. The research population consists of 827 undergraduate students studying at Akdeniz University Faculty of Sports Sciences in the 2022-2023 academic year. A total of 398 undergraduate students participated, using a random sample as a sample. Personal information form, Yıldız et al. (2021), the attitude scale regarding the use of distance education environments during the Pandemic process and Kutlu et al. (2016) Young's Internet Addiction Short Test, adapted in Turkish, was used. Statistical results were made with the SPSS 23 package program. In line with the normal distribution given in the analysis of the data obtained, t-test for paired comparisons, ANOVA test for multiple comparisons and Pearson correlation coefficient for the relationship were checked.