Otizm spektrum bozukluğunda biyokimyasal parametreler: Yeni tanı belirteçleri arayışı
Biochemical parameters in autism spectrum disorder: The search for new diagnostic markers
  1. Tez No: 813388
  2. Yazar: TUĞBA POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER YÖNDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı almış 2-8 yaş aralığında olan olgularla yaş ve cinsiyet uyumlu kontrol grubu kıyaslanmıştır. Elde edilen verilerle OSB'nin tanısına ve tedavisinin izlenmesine yardımcı olabilecek laboratuvar parametrelerinin klinik kullanımını sağlayarak OSB etyopatogenezinin aydınlatılmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 2 ile 8 yaş arası, OSB tanısı almış 43 olgu ve yaş, cinsiyete göre eşitlenmiş sağlıklı kontroller alınmıştır. Örnekler ELISA cihazı, biyokimya ve hemogram otoanalizörlerinde çalışılmıştır. OSB tanısı almış olgular ile sağlıklı kontrollerin S-adenozil metiyonin (SAM), S-adenozil homosistein (SAH), Glisin N-metil transferaz, ALT, AST, Fe, UIBC, ferritin, folat, vitamin B12, TSH, T4, hemogram, vitamin D, ürik asit, insülin, glukoz, total kolesterol, HDL, LDL, trigliserit, CRP, kreatinin düzeyleri istatiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: ALT, glukoz, CRP, insülin, total kolesterol, HDL, LDL, trigliserit, kreatinin, demir, UIBC, ferritin, folat, vitamin B12, TSH, T4, RBC, hemoglobin, hematokrit, MCV, Glisin N-metil transferaz düzeyleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı (p>0,05) farklılık gözlenmedi. Wbc, platelet, ürik asit, AST, vitamin D ve SAH düzeyleri vaka grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu. SAM, SAM/SAH düzeyleri ise vaka grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study compares age and gender-matched control groups with cases aged 2-8 years diagnosed with autism spectrum disorder (ASD). With the obtained data, we aim to contribute to the elucidation of ASD's etiopathogenesis by providing the clinical use of laboratory parameters that can help with diagnosis and treatment monitoring. Material and Method: This study included 43 patients aged 2 to 8 years diagnosed with ASD and healthy controls matched for age and gender. Samples were analyzed using ELISA devices, biochemistry, and hemogram autoanalyzers. SAdenosyl Methionine (SAM), S-Adenosyl Homocysteine (SAH), Glycine N-methyl transferase, ALT, AST, Fe, UIBC, ferritin, folate, vitamin B12, TSH, T4, hemogram, Vitamin D, uric acid, insulin, glucose, total cholesterol, HDL, LDL, triglyceride, CRP, and creatinine levels were compared statistically. Results: No statistically significant difference was observed when comparing ALT, glucose, CRP, insulin, total cholesterol, HDL, LDL, triglyceride, creatinine, iron, UIBC, ferritin, folate, vitamin B12, TSH, T4, RBC, hemoglobin, hematocrit, MCV, and Glycine N-methyl Transferase levels (p>0.05). Wbc, platelet, uric acid, AST, vitamin D, and SAH levels were found to be significantly higher in the case group than in the control group.