Angst vor dem erlernen einer fremdsprache in der Türkei: Am beispiel der stadt Aydın
Türkiye'de yabancı dil öğrenme kaygısı: Aydın ili örneği
  1. Tez No: 813389
  2. Yazar: BEKİR YORULMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHİYE ARABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Almanca Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Almanca Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yabancı dil öğrenimi pek çok faktörü içinde bulunduran karmaşık bir süreçtir ve sadece kelime bilgisi ve dilbilgisi yapılarının kazanılmasını değil, aynı zamanda iletişim becerilerinin geliştirilmesini de gerektirir. Bazı öğrenciler yabancı dil öğreniminde özgüvenli bir yaklaşım sergilerken bazıları süreci tehditkâr bulur ve yabancı dil derslerinde aşırı kaygı yaşayabilir. Kaygı, yabancı dil öğreniminde büyük etkiye sahip psikolojik bir olgudur. Yabancı dil öğrenim sürecini güçlendirebilmek için öğrencilerin kaygı seviyelerini saptamak ve var olan kaygı seviyesini aşağı çekebilmek ciddi önem taşımaktadır. Bu çalışma, Aydın ilindeki lise öğrencilerinin yabancı dil öğrenme kaygısının düzeyini araştırmıştır. Çalışmanın veri toplama süreci, Aydın ilindeki Anadolu liselerinde 385 Almanca dersi alan öğrenci ile yürütülmüştür. Veriler öğrencilerin kaygı düzeylerini belirlemek için istatistiksel olarak analiz edilebilen FLCAS ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir ve analiz sonuçlarına göre Almanca dil eğitimi alan öğrencilerin yabancı dil öğrenme kaygı seviyeleri orta düzey olarak saptanmıştır. Aynı zamanda, bahsi geçen kaygı seviyesinin farklı demografik özelliklere göre değişiklik gösterdiği de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Learning a foreign language is a complex process involving many factors, requiring not only the acquisition of vocabulary and grammatical structures, but also the development of communication skills. While some students approach foreign language learning with confidence, others find the process threatening and may develop excessive anxiety in the foreign language classroom. Anxiety is a psychological phenomenon that has a major impact on foreign language learning. In order to strengthen the foreign language learning process, it is of great importance to determine the anxiety level of students and reduce the existing anxiety. In this study, the level of foreign language learning anxiety among high school students in Aydın Province was investigated. The data collection process of the study was conducted with 385 students attending German classes at Anatolian high schools in Aydın province. The data were collected using the FLCAS scale, which can be statistically analysed to determine the anxiety level of the students. The obtained data were analysed using the SPSS 25.0 programme, and the results of the analysis show that the anxiety of the students towards learning a foreign language in German classes is moderate. At the same time, it was found that the level of anxiety varies according to demographic characteristics.