Otizm spektrum bozukluğunda COX-2-765G--C ve COX-2-1195A--G genlerinin incelenmesi
Association analysis of COX-2-765G--C and COX-2-1195A--G genes in autism spectrum disorder
  1. Tez No: 341771
  2. Yazar: İLYAS KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SALİH ZOROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Otizm sosyalizasyon yetersizliği, sözlü iletişimde anormallikler, sınırlı ve basmakalıp ilgi alanı ve davranışlar ile karakterize nörogelişimsel bir bozukluktur. Otizmin altında yatan etiyoloji bilinmemektedir. Siklooksigenazlar (COX), membran fosfolipidlerinden fosfolipaz A2 (PLA2) tarafından salınan araşidonik asitin (AA) biyoaktif prostanoidlere dönüşümünü katalizlemesi ile inflamasyon kaskadında merkezi rol oynar. COX-2'nin, çoğu dokuda tipik olarak inflamatuar uyaranlarla indüklenmesinden dolayı, inflamatuar cevabın arttırılmasından sorumlu tek izoform olduğu düşünülmüştür. Bu nedenle, anti- inflamatuar ilaçlar için en uygun hedef olarak değerlendirilmektedir. Bu son bulgular COX-2 türevi ürünlerin, beyin doğal immünitesi üzerinde, beyinde endotoksin aktivasyonu sonrası, inflamasyon gelişimi ve çözülmesi üzerinde koruyucu bir etkiye aracılık ettiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, COX-2 gen varyantları ve otizm spektrum bozukluğu arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır.Yöntem: Çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi, Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalında takip edilen, DSM-IV Tanı Ölçütlerine göre otizm spektrum bozukluğu(OSB) olan, 2?18 yaşları arasındaki 101 çocuk ve biyolojik anne babaları alınmıştır. Ayrıca DSM?IV Ölçütleri ve Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği (Childhood Autism Rating Scale-CARS) kullanılarak OSB tanısı doğrulanmış ve belirtilerin dağılımı ve sorunların şiddeti saptanmıştır. Anne baba ve çocuk üçlüsünde DNA izolasyonu için 10 cc'lik kan örnekleri steril EDTA'lı tüplere alınmıştır. Kan lökositlerinden elde edilen DNA örneklerinde COX-2-765G?C ve COX-2-1195A?G gen polimorfizmleri saptamak için PCR (Polimeraz zincir reaksiyonu), RFLP (Restriksiyon parçaları uzunluk polimorfizmi) ve agaroz jel elektroforezi teknikleri kullanılmıştır.Bulgular: Anne baba ve çocuk üçlüsünden alınan kanların incelenmesi ve aile temelli kalıtılabilme eşitsizliği testleri (KET) sonucunda COX-2-1195 (p:0,0262) geni otizm ile anlamlı derecede ilişkili bulunurken, COX-2-765(p:0,2248) geni ile anlamlı bir ilişki saptanamamıştır.Sonuç: Bu çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular COX-2-765 ve COX-2-1195 genlerinin OSB fenotipinin oluşumunda rol oynayabileceklerini ortaya koymaktadır. Bu alanda yapılacak daha geniş genetik, epidemiyolojik ve moleküler çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Autism spectrum disorder is a neurodevelopmental disorder characterized by lack of socialization, oral communication, restricted and stereotyped interests and behaviors. The underlying etiology of autism is unknown. Cyclooxygenases (COX) play a central role in the inflammatory cascade by converting arachidonic acid (AA), released from membrane phospholipids by a phospholipase A2 (PLA2), into bioactive prostanoids. Because COX-2 is typically induced by inflammatory stimuli in the majority of tissues, it was thought to be the only isoform responsible for propagating the inflammatory response and thus, considered as the best target for anti-inflammatory drugs. These recent findings suggest that COX-2-derived products can mediate a protective effect in the progression and/or the resolution of inflammation in the brain after endotoxin activation of brain innate immunity. In this study, we aim to investigate the association between COX-2 gene variants and the autism spectrum disease.Method: All cases were taken from children and adolescents who consecutively referred to Istanbul Faculty of Medicine, Department Child and Adolescent Psychiatry, Autism Unit. Participants were 101 children, aged 2?18 year-old, who met DSM-IV criteria for autism spectrum disorder(ASD). Childhood Autism Rating Scale-CARS was used to assess the severity of symptoms. 10cc blood sample of 101 mother father and affected child trios are taken to sterile EDTA test tube for DNA isolation. Polimerase chain reaction (PCR), restriction fragment length polymorphism (RFLP) and agarose gel electrophoresis are used to asses COX-2-765G?C and COX-2-1195A?G genes polimorphism in DNA samples.Results: After analysing trio blood sample and using family based approaches like transmission disequilibbrium test (TDT) we found significant association between COX-2-1195(p:0,0262) gene and autism. There is no significant association between COX-2-765(p:0,2248) gene and autism.Conclusion: The findings of this study suggest that COX-2-765 and COX-2-1195 might appears to be a viable candidate gene for the pathogenesis of autism and have a role development of ASD phenotype. We need larger epidemiologic, genetic and molecular study in this area.