Koklear implant kullanıcısı genç yetişkinlerin çift görev koşulu altında denge ve bilişsel becerilerinin incelenmesi
Investigation of balance and cognitive abilities of young adults wi̇th cochlear implant under DUAL-task condition
  1. Tez No: 813390
  2. Yazar: EMRE ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE BATUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı; koklear implantlı genç yetişkinlerin çift görev koşulunda denge becerilerini incelemektir. Bu amaçla, 18 ile 40 yaşları arasında 15 koklear implant kullanıcısı genç yetişkin ve 15 sağlıklı birey çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada denge değerlendirmeleri Bilgisayarlı Dinamik Postürografi aracılığıyla Duyu Organizasyon Testi kullanılarak yapılmıştır. Ek bilişsel görev olarak Geriye Doğru Rakam Hatırlama görevi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the balance abilities of young adults with cochlear implants in a dual-task condition. For this purpose, 15 young adults with cochlear implants and 15 healthy individuals between the ages of 18 and 40 were included in the study. In the study, balance assessments were made using the Sensory Organization Test via Computerized Dynamic Posturography. Backward Digit Recall task was applied as an additional cognitive task.