İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin xenotransplantasyona bakış açısı
Perspective of faculty of theology students on xenotransplantation
  1. Tez No: 813391
  2. Yazar: MURAT DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL BAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sağlık Eğitimi, İletişim Bilimleri, Public Relations, Health Education, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Karaciğer Nakli Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karaciğer Nakli Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Transplantasyon Koordinatörlüğü Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yapılacak anket çalışması ile ilahiyat fakültesi öğrencilerinin organ nakli türleri konusunda bilgi düzeylerinin ve xenotransplantasyon hakkındaki düşüncelerinin öğrenilmesi amaçlanmaktadır. İleri dönemde mezun olup görev alan ilahiyat öğrencileri için bu konu hakkında daha detaylı ders ve ya konferans şeklinde sunumların sağlanıp topluma yansıtılması amaçlanmaktadır. Halktan bu konu hakkında kendilerine yöneltilen sorulara uygun ve yeterli cevap verebilecek düzeye gelmeleri ve toplumun organ nakli ve xenotransplantasyona bakış açısının biraz daha pozitif yöne eğilmesini sağlamaktır. Eğitim alıp alamadıklarını ölçmek ve sorulara verilen cevaplar öğrenilmek istenmektedir. Elde edilecek verilerle türler arası organ nakline olan ilginin arttırılması ve geleceğin din adamlarından destek alınması amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of the survey study is to learn the level of knowledge of theology faculty students about organ transplantation and their thoughts about xenotransplantation. It is aimed to provide presentations in the form of more detailed lectures or conferences on this subject for theology students who graduate and work in the future and reflect them to the society. It is to ensure that the public will be able to respond appropriately and adequately to the questions asked about this issue, and that the society's perspective on organ transplantation and xenotransplantation is a little more positive. It is desired to measure whether they have received training and to learn the answers given to the questions. With the data to be obtained, it is aimed to increase the interest in interspecies organ transplantation and to receive support from the clergy of the future