Genel haciz yoluyla icra takibinde taraf değişikliği
Change of party in enforcement proceedings through general lien
  1. Tez No: 813433
  2. Yazar: TUĞBA KOYUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Genel haciz yoluyla ilamsız icra takibinde taraflar takip talebinde bulunurken alacaklı tarafından belirlenir. İcra takibi kural olarak takip talebinde belirtilen alacaklı ve borçlu arasında yürütülür. Ancak İcra ve İflas Kanunu'ndaki bazı düzenlemeler ve maddi hukuktaki kurallar sebebiyle icra takibinde taraflar değişebilir. İcra ve İflâs Kanunu'nda taraf değişikliğine ilişkin temel bir düzenleme yoktur. Bu yüzden icra takibinde tarafta değişikliğe sebep olabilecek bazı düzenlemeler incelenmelidir. Üç bölümden oluşan bu tezin ilk bölümünde, alacaklı ve borçlu kavramlarına ilişkin temel bilgilere, taraf değişikliğinin hukuki temellerine ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu m. 124'ün icra takibinde uygulanıp uygulanamayacağı incelenmiştir. İkinci bölümde, taraf değişikliğine imkân tanıyan bazı düzenlemeler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise taraf değişikliği kararının hukuki niteliği ve taraf değişikliği kararı verilmesinin icra takibi bakımından sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In execution proceedings without judgment through general lien, the parties are determined by the creditor when requesting enforcement. As a rule, enforcement proceedings are carried out between the creditor and debtor specified in the follow-up request. However, due to some regulations in the Execution and Bankruptcy Law and the rules in substantive law, the parties may change in the enforcement proceedings. There is no fundamental regulation regarding the change of parties in the Enforcement and Bankruptcy Law. Therefore, some regulations that may cause changes in the execution proceedings should be examined. In the first part of this thesis, which consists of three parts, the basic information about the concepts of creditor and debtor, the legal basis of the change of parties and whether the Civil Procedure Law art. 124 can be applied in the execution proceedings are examined. In the second part, some regulations that allow the change of parties are discussed. In the third part, the legal nature of the decision to change the party and the consequences of the decision to change the party in terms of enforcement proceedings are evaluated.