Fig production and trade in the Aegean Region ( 1852-1912)
Ege Bölgesi'nde incir üretimi ve ticareti (1852-1912)
  1. Tez No: 813436
  2. Yazar: TACETTİN TALHA GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SURAIYA FAROQHI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez Ege Bölgesi'nde yetişmekte olan incirin üretim ve ticaret serüvenini ele almaktadır. 1852-1912 yılları arasını ele aldığımız tezimiz bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Literatür taraması hüviyeti de taşıyan giriş kısmından sonra Ege Bölgesi'nde yetişen belli başlı meyveleri ve inciri detaylıca ele aldık. Üçüncü bölümde ise incirin ticaretini ve özellikle İzmir limanından yurtdışına ihracını anlattık. Tez boyunca Osmanlı arşivlerinden vesikalar ve ikincil kaynaklardan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the production and trade in figs grown in the Aegean Region. This thesis, which we deal with between the years 1852-1912, consists of an introduction and two parts. After the introduction part, also a kind of literature review, we discussed in detail the main fruits and figs grown in the Aegean Region. In the second part, we explained the trade of figs and especially their export from Izmir port. Throughout the thesis, documents from the Ottoman archives and secondary sources were used.