E-ticaretin gelişimi ve uygulanmasında Türkiye ve Kırgızistan karşılaştırması
Comparison of Turkey and Kyrgyzstan in the development and implementation of e-commerce
- Tez No: 813435
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Ticaret kavramı internet ile bilgi ve iletişim teknolojilerinin ortaya çıkmasıyla zaman geçtikçe giderek elektronikleşmiştir. Teknolojik yenilikler ve dijital dönüşümün neticesinde tüketicilerin ihtiyaçları ve beklentileri değişmiştir. Bu değişimlerle birlikte meydana gelen e-ticaret kavramı ekonomiye yenilikler eklemiştir. E-ticaretin ortaya çıkışı yakın tarihe dayansa bile çok boyutlu ve çok kapsamlı olması sebebiyle bu alanda yapılan çalışmalarda konuya geniş bakış açısıyla yaklaşılması gerekmektedir. Bu çalışmada tüketicilerin e-ticaret konusundaki algılarının satın alma niyeti üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın ana eksenini e-ticaret algısının satın alma niyeti üzerindeki etkisi oluşturmasına karşın tüketicilerin demografik özelliklerinin satın alma niyeti ve e-ticaret algıları üzerindeki etkisi de ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmada e-ticaretin ortaya çıkışı ve gelişiminden başlanılarak e-ticaret hakkında genel bilgiler ve e-ticaretin dünya ekonomisindeki, Türkiye ve Kırgızistan devletleri ekonomisindeki rolü, önemi ve gelişimine değinilmiştir. Çalışmanın sonunda Türkiye'de ve Kırgızistan'da eğitim gören öğrenciler arasında anket yürütülerek e-ticaret uygulanması hakkında bilgiler toplanmıştır. Araştırmada Türkiye ve Kırgızistan örneklemlerinin verileri ayrı ayrı analiz edilerek okuyucunun her iki toplumdaki benzer ve farklı yönleri daha rahat izlemesi hedeflenmiştir. Özetle, Türkiye ve Kırgızistan öğrencilerinin hem satın alma niyeti hem de e-ticaret konusunda benzer tutumlara sahip olduğu ve bu tutumlarının demografik değişkenler açısından da benzer düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca çalışmada farklı bir açıdan değerlendirme adına Türkiye ile Kırgızistan öğrencilerinin satın alma niyeti ve e-ticaret algılarının farklılaşıp farklılaşmadığı da test edilmiş ve her iki değişken için de ülkelere göre farklılık olmadığı görülmüştür. Araştırmada elde edilen, bulgulara uyumlu olarak her iki ülke için e-ticaret algısının satın alma niyeti üzerindeki etkisi de benzer düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of trade has become increasingly electronic with the advent of the Internet and information and communication technologies over time. As a result of technological innovations and digital transformation, the needs and expectations of consumers have changed. The concept of e-commerce, which has occurred along with these changes, has added innovations to the economy. Even if the emergence of e-commerce dates back to recent history, it is necessary to approach the issue from a broad perspective in the studies conducted in this field due to the multidimensional and very comprehensive nature. In this study, the effect of consumers' perceptions about e-commerce on purchasing intention was investigated. Although the main axis of the study is the effect of e-commerce perception on purchasing intention, the effect of demographic characteristics of consumers on purchasing intention and e-commerce perceptions has also been tried to be revealed. In the study, starting from the emergence and development of e-commerce, general information about e-commerce and the role, importance and development of e-commerce in the world economy, in the economy of Turkey and Kyrgyzstan states were mentioned. At the end of the study, information about the implementation of e-commerce was collected by conducting a survey among students studying in Turkey and Kyrgyzstan. Dec. In the research, the data of the samples of Turkey and Kyrgyzstan were analyzed separately and it was aimed that the reader could follow similar and different aspects in both societies more easily. In summary, it was found that students from Turkey and Kyrgyzstan have similar attitudes about both purchasing intention and e-commerce, and these attitudes are at a similar level in terms of demographic variables. In addition, in the study, for the purpose of evaluating from a different angle, it was tested whether the purchasing intentions and e-commerce perceptions of Turkish and Kyrgyz students differed and it was found that there were no differences according to countries for both variables. In accordance with the findings obtained in the study, it was found that the effect of e-commerce perception on purchasing intention was at a similar level for both countries.