The road to Küçük Kaynarca: Diplomatic negotiations between the Ottoman Empire and Russia in 1772
Küçük Kaynarca'ya giden yol: Osmanlı İmparatorluğu ve Rusya arasındaki diplomatik müzakereler (1772)
- Tez No: 813445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED FATİH ÇALIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışma, 1772'de Osmanlı-Rus heyetleri arasında Fokşan'da (Focşani) gerçekleşen diplomatik müzakereler üzerinden Osmanlı siyasi ve diplomatik tarihinin bağlamsal bir incelemesini sunmaktadır. Günümüz Romanya'sının doğusunda yer alan bu şehirde gerçekleşen görüşmelere ait müzakere protokolleri, Sadrazam Muhsinzâde Mehmet Paşa'nın (ö. 1774, sadareti 1765-68 ve 1771-74) ser-halifesi olup Osmanlı müzakere heyetinde görevlendirilen Mehmed Emin Nahîfî Efendi tarafından kayda geçirilmiştir. Bu çalışmada,“Fokşan Mükâlemeleri”adıyla anılan söz konusu kayıtlar üzerinden diplomatik müzakerelerin seyri gözler önüne serilmeye çalışılacaktır. Osmanlı İmparatorluğu'nun o dönemdeki siyasi ve diplomatik durumunu ve Avrupa kamuoyunda değişen algısına işaret etmesi açısından önemli olan bu kayıtlar, esasında 1774'te imzalanan Küçük Kaynarca Antlaşması öncesinde gerek tarafların talep ve beklentileri yansıtması gerekse heyetlerin diplomasi bilgisi ve yeteneğini göstermesi açısından ayrı bir kıymeti haizdir.
Özet (Çeviri)
This study offers a contextual examination of Ottoman political and diplomatic history through an analysis of the diplomatic negotiations between Ottoman-Russian boards in Focşani (Turkish: Fokşan) in 1772, prior to the Treaty of Küçük Kaynarca (1774). The protocols of the negotiations in this city, which is located in eastern Romania today, were recorded by Mehmed Emin Nahîfî Efendi, the ser-halife (chief scribe) of the Grand Vizier Muhsinzâde Mehmet Pasha (d. 1774, Grand Vizier 1765-68 and 1771-74). This study will attempt to reveal the course of diplomatic negotiations through these records, which are known as the“Fokşan Mükâlemeleri”(Focşani Parley). The importance of the records lies in the fact that they show us the political and diplomatic situation of the Ottoman Empire at that time and its changing perception among the European public. They also have particular value in terms of reflecting the demands and expectations of negotiating parties and showing the diplomatic knowledge and skills of the delegations before the Treaty of Küçük Kaynarca.