Kuantum liderlik ile örgütsel zekâ düzeyinin çalışan inovatif(Yenilikçi) davranışı üzerine etkisi
The effect of quantum leadership and organizational intelligence level on employee innovative behavior
  1. Tez No: 813444
  2. Yazar: AYŞE BİLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ELÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu doktora tezinde sağlık örgütlerinde kuantum liderlik algıları ile çalışanların inovatif davranışı arasında örgütsel zekanın mediatör etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın verileri İstanbul ili ile sınırlı olan 6 kamu ve 4 özel hastane ile 7 aile sağlık merkezinde görev yapan toplam 626 sağlık çalışanından anket yöntemiyle toplanmıştır. Normallik, geçerlik ve güvenirlik analizlerinin ardından araştırmanın hipotezleri LİSREL programı ile yapısal eşit modeli kullanılarak test edilmiştir. Bulgulara göre araştırmanın üç hipotezi de desteklenmiştir. Kuantum liderlik algılarının çalışan inovatif davranışını pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkilediği ve örgütsel zekâ düzeyinin çalışanların inovatif davranışlarını pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkilediği gözlenmiştir. Ayrıca kuantum liderlik algıları ile çalışanların inovatif davranışı arasında örgütsel zekânın mediatör etkisi olduğu bulgulanmıştır. Ayrıca, bu parametreler üzerinde demografik ve mesleki özellikler açısından farklılaşma olup olmadığı da incelenmiştir. Buna göre çalışanların yenilikçi davranış düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı, ancak medeni durum, hastane türü, idari, görev, mesleki kıdem, eğitim durumu ve görev unvanına bağlı olarak anlamlı bir şekilde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Örgütsel zekâ düzeyine ilişkin, çalışanların medeni durum, mesleki kıdem ve görev unvanına göre, anlamlı bir farklılık olmadığı; Cinsiyet, hastane türü, idari görev ve eğitim düzeyine göre ise anlamlı bir şekilde farklılaştığı bulgulanmıştır. Son olarak araştırmada, sağlık çalışanlarının kuantum liderlik algılarının cinsiyet, medeni durum, mesleki kıdem, eğitim düzeyine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı; Hastane türü, idari görev ve görev unvanına bağlı olarak anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. Belirsizlik ve kriz dönemlerinde bir zorunluluk olan değişimin nasıl yönetileceği ve değişimin bir gereği olarak inovatif davranışlara zemin hazırlanması ile örgütlerin yeniden yapılanması gibi kurumsal stratejiler önem kazanmıştır. Bu yönde araştırma bulgularının çalışanların inovatif davranışları ve liderlik tarzları açısından aydınlatıcı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, it is aimed to examine the mediator effect of organizational intelligence between the perceptions of quantum leadership in health organizations and the innovative behavior of employees. The data of the study were collected by questionnaire method from a total of 626 health workers working in 6 public and 4 private hospitals and 7 family health centers limited to the province of Istanbul. After the analysis of normality, validity and reliability, the hypotheses of the research were tested using the LISREL program and the structural equal model. According to the findings, all three hypotheses of the research were supported. It has been observed that quantum leadership perceptions affect the innovative behavior of the employees positively and statistically significantly, and the level of organizational intelligence has a positive and statistically significant effect on the innovative behavior of the employees. In addition, it has been found that organizational intelligence has a mediator effect between quantum leadership perceptions and innovative behavior of employees. In addition, it was also examined whether there was a differentiation on these parameters in terms of demographic and occupational characteristics. According to this, it was concluded that the innovative behavior levels of the employees did not differ significantly according to gender, but differed significantly depending on marital status, hospital type, administrative, duty, professional seniority, education status and job title. Regarding the level of organizational intelligence, there is no significant difference according to the marital status, professional seniority and job title of the employees; It was found that there was a significant difference according to gender, hospital type, administrative duty and education level. Finally, in the study, it was found that the quantum leadership perceptions of healthcare professionals did not differ significantly according to gender, marital status, professional seniority and education level; It has been observed that it differs significantly depending on the type of hospital, administrative duty and title of duty. Institutional strategies such as how to manage change, which is a necessity in times of uncertainty and crisis, and laying the groundwork for innovative behaviors as a requirement of change, and restructuring of organizations have gained importance. It is anticipated that the research findings in this direction will be illuminating in terms of the innovative behaviors and leadership styles of the employees.