Teaching EFL through English or content: Implications for foreign language learning
İngilizce'nin yabancı dil olarak eğitimi salt İngilizce yolu ile mi yoksa konu yolu ile mi olmalıdır? Yabancı dil eğitimi için çıkarılacak sonuçlar
  1. Tez No: 81347
  2. Yazar: ALİ IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
İngilizce'nin yabancı dil olarak eğitimi salt İngilizce yolu ile mi yoksa konu yolu ile mi olmalıdır? Yabancı dil eğitimi için çıkarılacak sonuçlar Bu çalışmada İngilizce'yi salt İngilizce yoluyla öğreten bir yabancı dil programının mı yoksa, konu yoluyla öğreten bir yabancı dil programının mı başlangıç seviyesindaki öğrencilerin dil becerilerini daha olumlu etkileceği araştırılmıştır. Çalışma aşağıdaki araştırma sorulan üzerine kurulmuştur: 1) İkinci dilde konuya dayalı konuşma ve dinleme becerileri ile ilgili çalışmalar yapan öğrenciler, bu becerilerini salt İngilizce yoluyla yabancı dil eğitimi alan öğrencilere göre daha çok geliştirecekler midir? 2) Konuya dayalı yabancı dil eğitimi alan öğrenciler ikinci dildeki dört dil becerilerini en az salt İngilizce yoluyla yabancı dil eğitimi alan öğrenciler kadar geliştirecekler midir? Bu çalışmaya İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen ve her biri 50 öğrenciden oluşan bir deney ve bir de kontrol grubu katılmıştır. Deney grubundaki öğrenciler konuya dayalı yabancı dil eğitimi alırken, kontrol grubundaki öğrenciler aynı eğitimi salt İngilizce yoluyla almışlardır. 90 ders saatinin sonunda, bu iki farklı yabancı dil programının öğrencilerin dil becerileri ve genel dil seviyeleri üzerindeki etkisini araştırmak için Key English Test (KET) uygulamıştır.IX Araştırmanın sonucunda, konu yoluyla İngilizce yabancı dil eğitimi alan öğrencilerin, konuşma ve dinleme becerilerini salt İngilizce yoluyla yabancı dil eğitimi alan öğrencilere göre daha çok geliştirdikleri bulunmuştur. Yazma ve okuma becerileri itibariyle her iki grup da birbirlerine yakın sonuçlar elde etmişler ve bu beceriler açısından gruplar arasında bir fark ortaya çıkmamıştır. Fakat her iki grubun KET genel not ortalamaları karşılaştırıldığında, deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubundaki öğrencilere göre önemli ölçüde ilerleme sağladıkları bulunmuştur. Bu sonuçlar da, konuya dayalı bir yabancı dil programının etkin bir program olduğu şeklinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Teaching EFL Through English or Content: Implications for Foreign Language Learning by Ali Işık This study investigates which type of instruction affects false-beginner Turkish EFL learners' language skills more positively, teaching EFL through English or content. More specifically the study aims at answering the following research questions: 1) Will content-based instruction (CBI) students who are exposed to listening and speaking skills in the L2 through content improve better in these skills more than general EFL students? 2) Will CBI students improve four skills in the L2 as much as general EFL students? One experimental and one control group, each containing 50 false-beginner Turkish EFL students, formed the target population of the study. The students in the experimental group received content-based instruction; whereas the students in the control group received general EFL instruction.vu After 90 hours of instruction both groups were given the Key English Test (KET) to see the effects of the two different types of instruction on their English language skills and their cumulative scores. The results indicated that the students in the experimental group were more successful in listening and speaking skills in comparison to the students in the control group. In terms of reading and writing skills, there was not significant difference between the two groups. However, when the cumulative scores of both groups were compared, it was observed that the experimental group obtained significantly higher scores in comparison to the control group. Hence, the results indicated that content-based instruction is an efficient program of instruction in helping students improve their EFL skills.