Farklı disiplinlerdeki öğretmenlerin mesleki gelişiminde sanat etkinlikleri odaklı mentorluk yaklaşımı
An art activity oriented approach to mentorship for the professional development of teachers from different disciplines
- Tez No: 813478
- Danışmanlar: PROF. NECLA COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Eğitim öğretim ortamlarında sanat eğitiminin disiplinlerarası bir yaklaşımla ele alınması giderek önem kazanmaya başlamıştır. Çünkü sanat ve sanat eğitimi tüm bireylerin kültürel ve estetik vizyon kazanabilecekleri ayrıca yaratıcı bakış açıları geliştirebilecekleri bir disiplin alanıdır. Sanatın farklı disiplinlerle iş birliği içinde olması bireylere çoklu bakış açısı ve zengin öğrenme ortamları sunmaktadır. Bu çalışmada, farklı disiplinlerdeki öğretmenlerin sanat eğitimi uygulamaları ile öznel, kültürel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamak bunun sonucunda da kendi branşlarındaki ders süreçlerine bu deneyimlerini yansıtabilmeleri amaçlanmıştır. Bu durum yani araştırmaya katılan öğretmenlerin sanatsal deneyimlerini ders içi etkinliklere, projelere, okul içi ve dışı faaliyetlere ve törenlere yansıtabilmeleri öğrencilere daha etkili bir öğrenme ortamı ve süreci sunmak açısından önemlidir. Mentorluk yaklaşımının benimsendiği bu araştırma durum çalışması olarak desenlenmiştir. Kendisi sanat eğitimcisi olan araştırmacı, farklı disiplinlerdeki öğretmenlere sanat etkinlikleri odaklı bir süreci deneyimlemelerinde mentorluk yapmıştır. Araştırmanın katılımcıları olan, Hakkâri ili Şemdinli ilçesi Sabri Özel Ortaokulu'nda görev yapmakta olan farklı branşlardaki 5 öğretmen amaçlı örneklem çerçevesinde belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı ve katılımcı günlükleri, yarı yapılandırılmış bireysel ve odak grup görüşmeleri, katılımcıların araştırma sürecinde oluşturdukları yazılı ve görsel dokümanlar kullanılmıştır. Veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda farklı branşlardaki öğretmenlerin sanat etkinlikleri aracılığıyla sanatsal anlamda kültürel farkındalık kazandıkları ve süreçte edindikleri deneyimleri kendi derslerine yansıttıkları bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
An interdisciplinary approach to arts education in the fields of education and teaching has become increasingly important, as art and arts education is a discipline where all individuals are able to gain a cultural and aesthetic vision and develop creative points of view. The interdisciplinary and collaborative nature of the arts offer a multitude of perspectives and a rich learning environment. This study aims to contribute to the personal, cultural and professional development of teachers from different disciplines through arts education activities, thereby allowing them to use these experiences in their teaching processes in their own fields. The teachers being able to utilize their artistic experiences in their class activities, projects, as well as curricular and extracurricular activities, and ceremonies is crucial in providing the students a more effective learning environment and process. This study adopts a mentorship approach and was planned to be a case study. The author of the study is herself an arts educator and conducted mentorship activities as part of her experiences of an art activities-oriented process for teachers from different disciplines. The participants of the study, five teachers from different branches at the Sabri Özel Middle School in the Şemdinli district of the Hakkari province were designated by way of purposive sampling. Researcher and participant logs, semi-structured individual and focus group interviews, and written and visual documents created by the participants throughout the study were used as data collection materials. The data was analyzed via the descriptive analysis method. The study concluded that teachers from different disciplines achieve cultural awareness in an artistic capacity through art activities, and that they externalized the experiences they had in the process onto their own classes.