Okul öncesi öğretmenlerinin iş yeri mutluluğu ile öz yeterlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool teachers' workplace happiness and self-efficacy perceptions
  1. Tez No: 813477
  2. Yazar: SEVAL BAĞLAN BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR TARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma okul öncesi öğretmenlerin işyeri mutluluğu ile özyeterlik algıları arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı çalışmanın araştırma grubunu Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okullarının merkez ilçelerinde (Karaköprü, Haliliye, Eyyübiye) görev yapan 309 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, Okul Öncesi Öğretmenlerinin Öz Yeterlik İnancı Ölçeği, İş Yeri Mutluluk Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların demografik özelliklerinin ortaya konmasında frekans dağılımına, ölçek ve alt boyutlarına ait tanımlayıcı özelliklerin ortaya konmasında ise betimsel istatistiklere yer verilmiştir. Araştırmada değişkenler arası ilişkinin ortaya konmasında korelasyon analizine yer verilirken, ikili değişken gruplarının karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem t-testine; ikiden fazla değişken gruplarının karşılaştırılmasında ise Tek Yönlü Varyans Analizine yer verilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin öz yeterliklerinin iş yeri mutluluğunu yordama gücünü belirlemek amacıyla Regresyon Analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarda, işyeri mutluluğu ile özyeterlik algısı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öz yeterlik ve iş yeri mutluluğu ile ilgili demografik özelliklere ilişkin analizlerde cinsiyet ve sınıftaki çocuk sayısı değişkenlerine göre anlamlı ilişki bulunmamıştır. Yaş değişkenine bakıldığında işyeri mutluluğu ölçeği toplam puanı ile alt boyutlardan alınan puanların anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilirken; öz yeterlik alanında altı alt boyuttan öğretme öğrenme süreci ile iletişim becerileri alt boyutlarında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Mesleki deneyime göre işyeri mutluluğu ölçeği toplam puanı ile alt boyutlardan alınan puanın anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilirken; öz yeterlik alanında sadece aile katılımı alt boyutunda anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Okul türüne göre işyeri mutluluğu ölçeği toplam puanı ile alt boyutlardan alınan puanın anlamlı düzeyde farklılık göstermediği tespit edilirken; öz yeterlik alanında sadece aile katılımı ve öğrenme ortamlarının düzenlenmesi alt boyutlarında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Çocukların sosyo-ekonomik durumlarına göre işyeri mutluluğu ölçeği toplam puanı ile alt boyutlardan alınan puanın anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilirken; öz yeterlik alanında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between workplace happiness and self-efficacy perceptions of preschool teachers. The research group of the study, in which the relational survey model was used, consisted of 309 preschool teachers working in the central districts (Karaköprü, Haliliye, Eyyübiye) of public schools affiliated to Şanlıurfa Provincial Directorate of National Education. Self-Efficacy Belief Scale of Preschool Teachers, Workplace Happiness Scale and Personal Information Form were used as data collection tools. Frequency distribution was used to reveal the demographic characteristics of the participants and descriptive statistics were used to reveal the descriptive characteristics of the scale and its sub-dimensions. While correlation analysis was used to reveal the relationship between variables in the study, Independent Sample t-test was used to compare paired variable groups, and One-Way Analysis of Variance was used to compare groups of more than two variables. Regression Analysis was conducted to determine the predictive power of preschool teachers' self-efficacy on workplace happiness. In the results obtained, it was concluded that there was a significant positive relationship between workplace happiness and self-efficacy perception. In the analysis of demographic characteristics related to self-efficacy and workplace happiness, no significant relationship was found according to the variables of gender and number of children in the class. Considering the age variable, it was found that the total score of the workplace happiness scale and the scores obtained from the sub-dimensions differed significantly, while no significant difference was found in the sub-dimensions of teaching-learning process and communication skills among the six sub-dimensions in the field of self-efficacy. While it was found that the total score of the workplace happiness scale and the scores obtained from the sub-dimensions differed significantly according to professional experience; a significant difference was found only in the sub-dimension of family involvement in the field of self-efficacy. While it was determined that the total score of the workplace happiness scale and the scores obtained from the sub-dimensions did not differ significantly according to the type of school, a significant difference was found only in the sub-dimensions of family involvement and organization of learning environments in the field of self-efficacy. According to the socio-economic status of the children, it was determined that the total score of the workplace happiness scale and the scores obtained from the sub-dimensions differed significantly, while no significant difference was found in the field of self-efficacy.