Curcumin'in sıçanlarda metal karışımı nedenli lipid peroksidasyonu, oksidatif stres ve mesane hasarına karşı koruyucu etkileri
Protective effects of curcumin against metal mixture-induced lipid peroxidation, oxidative stress and bladder damage in rats
- Tez No: 813505
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYHANCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Önemli çevresel kirleticilerden olan kadmiyum (Cd) ve arsenik (As), ciddi oksidatif stres ve mesaneyi de içeren çoklu organ hasarlarına neden olmaktadırlar. Curcuma longa bitkisinin kökünden elde edilen Curcumin (CUR)'nin, oksidatif hasara karşı koruyucu etkiler sergilediği ve güçlü bir kanser önleyici ajan olduğu kabul edilmektedir. Çalışmamızda Cd-As içerikli ağır metal karışımının sebep olduğu mesane hasarına karşı antioksidan ve hücre koruyucu özellikleri bilinen CUR'un muhtemel koruyucu etkisini araştırdık. Bu amaçla Spraque-Dawley cinsi sağlıklı, 3-4 aylık, 200-250 g ağırlıkta, erkek, albino sıçanlar 5 gruba ayrıldı (n=6). Gruplar sırasıyla grup I (kontrol), grup II (0,44+5,55 mg/kg Cd + As (HMM)), grup III (100 mg/kg CUR), grup IV (100mg/kg CUR+HMM), grup V (200 mg/kg CUR+HMM). Deney sonunda anestezi altında intrakardiyak kan alımıyla yaşamlarına son verilen sıçanların mesaneleri rutin histopatolojik analizler için alındı. HMM verilen grubun mesane dokusunda ileri derecede konjesyon, infiltrasyon, epitelyal hiperplazi ve atrofi gözlemlendi. HMM nedenli bu hasarlar HMM ile birlikte verilen 100 ve özellikle 200 mg/kg CUR gruplarında önemli oranlarda azaldı. HMM verilen grupta toplam oksidan seviyenin (TOS) oldukça yükseldiği buna karşılık toplam antioksidan seviyenin (TAS) düştüğü gözlemlendi. HMM ile birlikte uygulanan 100 mg/kg ve 200 mg/kg CUR'un TAS düzeylerini arttırdığı ve TOS düzeylerini önemli oranlarda azalttığı saptandı. Verilerimiz CUR'un doğal bir antioksidan ve dolayısıyla potansiyel bir sitoprotektan ajan olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Important environmental pollutants, Cadmium (Cd) and arsenic (As), are cause severe oxidative stress and multiple organ damage including the bladder. Curcumin (CUR), obtained from rhizome of the Curcuma longa plant, is considered to have protective effects against oxidative damage and is a potent anti-cancer agent. In our study, we investigated the possible protective effect of CUR, whose antioxidant and cell protective properties are known, against bladder damage caused by heavy metal mixture containing Cd-As. For this purpose; Spraque-Dawley, healthy, 3-4 months, 200-250 g weight, male, albino rats were divided into 5 groups with 6 animals in each group. Groups were respectively group I (kontrol), group II (0.44 + 5.55 mg/kg Cd + As (HMM)), group III (100 mg/kg CUR), group IV (100mg/kg CUR+ HMM) , group V (200 mg/kg CUR+ HMM). At the end of experiment, rats were sacrificed by intracardiac blood collection under anesthesia, were taken for routine histopathological analysis of the bladders. HMM group was observed significant congestion, infiltration, epithelial hyperplasia and atrophy in the bladder tissue. These HMM-induced damages were significantly decreased in the 100 and especially 200 mg/kg CUR with HMM groups. In the HMM group, it was observed that the total oxidant level (TOS) increased considerably, while the total antioxidant level (TAS) decreased. In the 100 mg/kg and 200 mg/kg CUR with HMM groups have increased TAS levels and significantly decreased TOS levels. Our data show that CUR is a natural antioxidant and a potential cytoprotectant agent.