Curcumin'in sıçanlarda metal karışımı nedenli lipid peroksidasyonu, oksidatif stres ve kalp hasarına karşı koruyucu etkileri
Protective effects of Curcumin against metal mixture-induced lipid peroxidation, oxidative stress and heart damage in rats
  1. Tez No: 817077
  2. Yazar: AYŞENUR HALAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYHANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Fizyoloji, Biochemistry, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çevre kirliliği, radyasyon, kontamine sular ve pestisitler başta olmak üzere serbest radikal oluşumu tetiklenmektedir. Artan bu radikaller kardiyovasküler ve gastrointestinal hastalıklar, infertilite, solunum ve boşaltım sistemi bozukluk¬larına kadar birçok hastalığa sebep olabilir. Çalışmamız Cadmiyum (Cd) + Arsenik (As) 'ten oluşan ağır metal karışımının (HMM) sebep olduğu kalp hasarına karşı antioksidan ve sitoprotektif özellikleri bilinen curcuminin (CUR) kadiyoprotektif etkisini araştırmak için planlandı. Bu amaçla Spraque-Dawley cinsi erkek sıçanlar her grupta 6 hayvan olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Bunlar; Grup I kontrol, Grup II 0,44+5,55 mg/kg Cd–As (HMM), Grup III 100 mg/kg CUR, Grup IV 100 mg/kgCUR + HMM, Grup V 200 mg/kgCUR + HMM. Anestezi altında intrakardiak kan alımıyla öldürülen sıçanların kalpleri histopatolojik analizler için alındı. Sadece HMM uygulanan grupta oluşan şiddetli konjesyon, inflamasyon ve hyalin dejenerasyonu gözlenirken HMM+CUR verilen gruplarda özellikle 200 mg/kg CUR+HMM grubunda daha fazla olmak üzere histlojik hasarlar önemli oranda azaldı. Yine HMM grubunda serum kreatin kinaz (CK-MB) ve troponin T seviyeleri önemli derecede artarkenHMM + CUR gruplarında özellikle 200 mg/kg CUR verilen grupta neredeyse kontrol düzeylerine gelmiştir. Verilerimiz, CUR'un (200 mg/kg) biyokimyasal ve histopatolojik parametrelerin çoğunu önemli ölçüde düzelttiğini gösterdi. Bu çalışmada, CUR'un miyokard enfarktüsünün tedavisinde terapötik ve profilaktik değeri olabileceği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Free radical formation is triggered by environmental pollution, radiation, contaminated water and pesticides. These increased radicals can cause many diseases such as cardiovascular and gastrointestinal diseases, infertility, respiratory and excretory system disorders. Our study was planned to investigate the cardioprotective effect of curcumin (CUR), which has known antioxidant and cytoprotective properties, against heart damage caused by heavy metal mixture (HMM) consisting of Cadmium (Cd) + Arsenic (As).For this purpose, male Spraque-Dawley rats were divided into 5 groups 6 animals in each. These; Group I control, Group II 0.44+5.55 mg/kg Cd–As (HMM), Group III 100 mg/kg CUR, Group IV 100 mg/kgCUR + HMM, Group V 200 mg/kg CUR + HMM. The hearts of rats killed by intracardiac blood draw under anesthesia were taken for histopathological analysis.While severe congestion, inflammation and hyaline degeneration were observed in the HMM group only, histological damage was significantly reduced in the HMM + CUR group, especially in the 200 mg/kg CUR + HMM group.In addition, while serum creatine kinase (CK-MB) and troponin T levels increased significantly in the HMM group, they almost reached control levels in the groups administered CUR together with HMM, especially in the group given 200 mg/kg CUR.Our data showed that CUR (especially 200 mg/kg) significantly improved most of the biochemical and histopathological parameters.In this study, it was concluded that CUR may have therapeutic and prophylactic value in the treatment of myocardial infarction.