Sıçanlarda metal karışımı nedenli hematotoksisiteye karşı Curcumin'in olası koruyucu etkileri
Possible protective effects of Curcumin against metal mixture-induced hematotoxicity in rats
- Tez No: 827294
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYHANCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ekosistemde birikerek çevresel kirleticilerden olan kadmiyum (Cd) ve arsenik (As), ciddi oksidatif stres ve çoklu organ hasarlarına neden olmaktadırlar. Curcuma longa bitkisinin kökünden elde edilen doğal polifenolik bir ajan olan curcumin (CUR), oksidatif hasara karşı koruyucu etkiler sergileyen güçlü bir kanser önleyici ajandır. Çalışmamızda Cd-As içerikli ağır metal karışımının sebep olduğu hematotoksisiteye karşı antioksidan ve hücre koruyucu özellikleri bilinen CUR'un muhtemel koruyucu ve tedavi edici etkisini araştırdık. Bu amaçla Spraque-Dawley cinsi sağlıklı, 3-4 aylık, 200-250 g ağırlıkta, erkek, albino sıçanlar 5 gruba ayrıldı (n=6). Gruplar sırasıyla grup I (kontrol), grup II (0,44+5,55 mg/kg Cd + As (HMM)), grup III (100 mg/kg CUR), grup IV (100mg/kg CUR+HMM), grup V (200 mg/kg CUR+HMM). Deney sonunda anestezi altında intrakardiyak kan alımıyla yaşamlarına son verilen sıçanların periferik kan hücreleri ve kemik iliği çekirdekli hücreleri kan sayım cihazında sayılırken, serumlarındanda antioksidan enzimler değerlendirildi. CUR'un (özellikle 200 mg/kg) kök hücreler üzerinde koruyucu olduğu kemik iliği çekirdekli hücre sayısı ve diğer periferik kan değerleri açısından kontrol grubuna yaklaşan değerler sergilemiş olmasından anlaşıldı. Ayrıca CUR; birincil endojen antioksidan aktiviteleri HMM kaynaklı zararın önlenebileceğini göstermek için kullanıldı. HMM grubu ile karşılaştırıldığında 100 ve 200 mg/kg CUR + HMM'den elde edilen daha yüksek SOD aktivitesinin yanı sıra KAT ve GPX verileriyle de kandaki CUR'un antioksidan kapasitesini göstermektedir. Verilerimiz CUR'un doğal bir antioksidan ve dolayısıyla potansiyel bir ajan olduğuna dair kanıt sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cadmium (Cd) and arsenic (As), which are environmental pollutants, accumulate in the ecosystem and cause serious oxidative stress and multiple organ damage. Curcumin (CUR), natural polyphenolic agent derived from the root of the Curcuma longa plant, is potent anti-cancer agent that exhibits protective effects against oxidative damage. In our study, we investigated the possible protective and therapeutic effect of CUR, which has known antioxidant, against hematotoxicity caused by heavy metal mixture containing Cd-As. For this purpose, healthy Spraque-Dawley, 3-4 months old, 200-250 g weight, male rats were divided into 5 groups (n=6). Groups were respectively group I (control), group II(0.44+5.55 mg/kg Cd+As (HMM)), group III(100 mg/kg CUR), group IV (100mg/kg CUR+HMM), group V (200 mg/kg CUR+HMM). At the end of experiment, peripheral blood cells and bone marrow nucleated cells were counted in the blood count device, while antioxidant enzymes were evaluated in the serum of the rats, whose lives were terminated by intracardiac blood collection under anesthesia. It was understood that CUR (especially 200 mg/kg) was protective on stem cells, as it showed values close to the control group in terms of bone marrow nucleated cells and other peripheral blood values. Also CUR; primary endogenous antioxidant activities were used to demonstrate that HMM-induced damage can be prevented. Compared with the HMM group, higher SOD activity as well as the CAT and GPX data obtained from 100 and 200 mg/kg CUR+HMM, show the antioxidant capacity of CUR in blood. Our data provide evidence that CUR is natural antioxidant and potential agent.