3-(2-(4-etilpiperazin-1-il)-2-okzoetil) benzo[d]thiazol-2(3H)-on molekülünün spektroskopik incelenmesi
3-(2-(4-ethylpiperazine-1-il)-2- oxoethyl)benzo[d]thiazole-2(3H)-on molecule's spectroscopic examination
  1. Tez No: 813522
  2. Yazar: AYŞENUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışmada, teknolojiden tıptan ve birçok alandan kullanım alanı bulunan benzotiyazollerin üzerinde araştırmalar yapılacak ve benzotiyazollerin yapısı renkleri, kullanım alanları gibi konularda bilgiler verilecektir. UV ve IR spektroskopisi araştırılıp bu iki spektroskopik yöntem hakkında bilgilendirmeler yapılacaktır. 3-(2-(4-etilpiperazin-1-il)-2-okzoetil)benzo[d]thiazol-2(3H)-on molekülünün spektroskopik IR spektroskopi ile aydınlanacaktır. Bileşiğin görünür bölge absorpsiyonları incelenecektir. Ayrıca çözücülerin etkileri de incelenecektir. Benzotiyazoller, çok fazla uygulama alanları olduğu bilinir. Bu yönüyle önemli bir bileşik sınıfındadır. Benzotiyazollerin türevleri antibakteriyel, antikonvülsif, idrar söktürücü, antihistamanik antiaritmik ve anajezik reaktifler olarak da bilinmektedir. Benzotiyazoller aynı zamanda kükürt koordinasyonları sayesinde gram pozitif ve gram negatif organizma çalışmaları üzerinde de bakterisitlik özellik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, benzothioseles, which are used in technology, medicine and many fields, researches will be made on the structure of benzothioseles, their colors and usage areas. ınformation will be given. UV and IR spectroscopy were researched and about these two Spectroscopic methods. Notifications will be made. 3-(2-(4-ethylpiperazine-1-il)-2- oxoethyl)benzo[d]thiazole-2(3H)-on molecule's spektroscopic will be illuminated by IR spectroscopy. Visible region absorptions of the compound will be examined. In Addition, the effects of solvents will be examined. Benzathiozels are known to have many applications. In this respect, an important compound In class. Derivatives of benzothioseles are antibacterial, anticonvulsive, diuretic, Antihistaminic, Also known as antiarrhythmic and analgesic reagents. Benzathiozels are also Sulfur also on gram-positive and gram-negative organism studies, thanks to their Coordination has bactericidal properties.