Primipar kadınlarda postpartum anksiyetenin doğum hafızasına ve doğum sonu konfor düzeyine etkisi
The effect of postpartum anxiety on birth memory and postpartum comfort level in primiparous women
  1. Tez No: 956693
  2. Yazar: SERAY GEREY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN YAVUZ ARICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma primipar kadınlarda postpartum anksiyetenin doğum hafızası ve doğum sonu konfor düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı.Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde olan çalışmanın örneklemini Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Isparta Şehir Hastanesi'nde Kadın Doğum Servisinde yatan 224 lohusa oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği, Doğum Hafızası ve Hatırlama Ölçeği ve Doğum Sonu Konfor Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile elde edildi. Primipar kadınların Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği puan ortalaması 74.74±16.29 olduğu ve Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği puanı ile eğitim durumu, gelir durumu, meslek, eşin eğitim düzeyi, eşin mesleği, sigara kullanımı, gebelik planlaması, doğum sonu destek varlığı, destek aldığı kişi ve bebek cinsiyetinden memnuniyet durumu arasında anlamlı fark bulundu. Doğum Hafızası ve Hatırlama Ölçeği puan ortalaması 88.1±17.77 olup yaşanılan yer, meslek, eşin eğitim düzeyi, eşin mesleği ve doğumu yaptıran kişi arasında anlamlı bir fark bulundu. Doğum Sonu Konfor Ölçeği puan ortalaması 125.6±14.77 olup gelir düzeyi, sosyal güvence durumu, eşin eğitim düzeyi, doğum şekli arasında anlamlı bir fark bulundu. Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği puanı ile Doğum Hafızası ve Hatırlama Ölçeği puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönlü zayıf bir ilişki elde edildi. Postpartum Spesifik Ankisyete Ölçeği ile Doğum Sonu Konfor Ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönlü orta düzeyde bir ilişki elde edildi. Doğum Hafızası ve Hatırlama Ölçeği ile Doğum Sonu Konfor Ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü zayıf düzeyde bir ilişki elde edildi. Sonuç olarak, primipar kadınların anksiyete düzeylerinin orta düzeyde olduğu, primipar kadınların anksiyetesi arttıkça doğum hafızalarının ve doğum sonu konfor düzeylerinin azaldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study, which is descriptive and correlational in nature, included a sample of 224 postpartum women hospitalized in the Obstetrics and Gynecology Departments of Süleyman Demirel University Research and Application Hospital and Isparta City Hospital. Data for the study were collected through face-to-face interviews using the Introductory Information Form, Postpartum Specific Anxiety Scale, Birth Memory and Recall Scale, and Postnatal Comfort Scale. The mean Postpartum Specific Anxiety Scale score of primiparous women was 74.74±16.29, and a significant difference was found between Postpartum Specific Anxiety Scale scores and factors such as education level, income level, occupation, spouse's education level, spouse's occupation, smoking status, pregnancy planning, postnatal support availability, the person providing support, and satisfaction with the baby's gender. The mean Birth Memories and Recall Questionnaire score was 88.1±17.77, with significant differences found based on factors such as place of residence, occupation, spouse's education level, spouse's occupation, and the person who performed the delivery. The mean Postpartum Comfort Scale score was 125.6±14.77, with significant differences based on income level, social security status, spouse's education level, and delivery method. A statistically significant negative weak correlation was found between Postpartum Specific Anxiety Scale and Birth Memories and Recall Questionnaire scores. A statistically significant negative moderate correlation was found between Postpartum Specific Anxiety Scale and Postpartum Comfort Scale scores. A statistically significant positive weak correlation was found between Birth Memories and Recall Questionnaire and Postpartum Comfort Scale scores. In conclusion, it was determined that the anxiety levels of primiparous women were moderate, and as the anxiety of primiparous women increased, their birth memories and postnatal comfort levels decreased.