The Representation of the body in the late middle ages with special reference to the court of Burgundy
Burgonya Dükalığı temel alınarak Geç Ortaçağ'da beden sunumu
  1. Tez No: 81353
  2. Yazar: AYLİN SUZAN KALEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM DERİNGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
KISA ÖZET Burgonya Dukalığı Temel Alınarak Geç Ortaçağ' da Beden Sunumu Aylin Suzan Kalem Çağımızda beden olgusu, günlük yaşamda olduğu kadar çeşitli kültürel araştırma alanlarında da önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle sosyoloji, antropoloji ve tarih alanlarına beden incelemeleri farklı bir boyut getirmektedir. Bunun temel nedeni içinde bulunduğumuz post-modern dönemde, bedenin algılama ve aktarma yöntemlerinde kullanılmasında yatar. Böyle bir anlayış tarihte beden olgusunu araştırmaya yol açmıştır. Bu çalışma, bu yeni anlayışa dayanarak Geç Ortaçağ beden anlayışını incelemek üzere hazırlanmıştır. Bu çalışma Geç Ortaçağ bedenini iki temel beden imajı altında incelemiştir: popüler beden imajı ve aristokratik beden imajı. Popüler beden imajı dönemin toplumsal çalkantılarının ve Ortaçağ kaderci geleneğinin etkisi vialtında şekillenmiştir. Aristokratik beden imajı ise dönemin toplumsal çalkantılarının yanında, şövalye geleneğinin çöküşü ve onu tekrar gündeme getirmeye çalışan yeni metotların ürünü olarak doğmuştur. Bu çalışmada Geç Ortaçağ aristokratik beden imajı örnekleri Burgonya Dukalığı çerçevesinde ele alınmıştır. Burgonya Dukalığı' nın referans olarak ortaya konulmasının temel nedeni Geç Ortaçağ aristokrasisinin yeni beden sunuş şekillerinin en çarpıcı örneklerini oluşturmasıdır. Bununla birlikte Fransa tarihinin milliyetçi geleneğinin Burgonya Dukalığı tarihini aktarmada engel oluşturması bu örnekleri ele alma girişiminde önemli bir etkendir. Ayrıca yine Burgonya Dukalığı, Kuzey Rönesans sanatında öncü bir rol oynamasıyla, İtalyan Rönesans sanatının tarihte her zaman en ön planda olduğu düşünüldüğünde, ilgi uyandıran bir konu olmuştur. Bu tez, bu iki tür beden anlayışını aynı dönem içinde birbirine karşıt bir şekilde sunulmalarını öngörerek yan yana getirmeyi amaçlamıştır. Bunlar ölü beden, parçalanmış beden, beden üzerinde sembolik işaretler, bedenin silueti gibi kategorilerde incelenmiştir. Bu incelemelerde görsel kaynaklar, vakayinameler ve ikincil kaynaklardan yararlanılmıştır. vı ıBu tezin değindiği bakış açıları yönünden daha yoğun ve detaylı, farklı tez başlıklarını öne çıkaran bir niteliği vardır. Bedenin sanat felsefi açısından ele alınması, göstergesel yönden irdelenmesi, edebi gelenekten yola çıkılarak araştırılması ve anatomik olarak incelenmesi bu çalışmada temel unsurlar olarak önerilmiştir. vı ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Representation of the Body in the Late Middle Ages with Special Reference to the Court of Burgundy by Aylin Suzan Kalem The concept of the body in our age plays an important role in various cultural studies as well as in our daily life. Researches on body furnish the fields of sociology, anthropology and history with a different approach. The main reason for this lies in the usage of body as a form of perception and representation in the post modern age which we live in. Such a conception led to the research of the concept of the body in. history. This work analysed two basic body images in the Late Middle Ages: Popular body image and aristocratic body image. The popular body image was shaped by the social turmoil of the age and the Medieval fatalistic tradition. iiiThe aristocratic body image was created out of the decline of chivalry and the reviving methods aside with the social turmoil of the age. The examples of the Late- Medieval body image are put forth within the context of the Duchy of Burgundy. The main reason in referring to the Duchy of Burgundy is its display of the most outstanding examples of the representation of the body in the Late-Medieval aristocracy. Moreover, the censoring of the history of the Duchy of Burgundy by the nationalistic tradition of French history produced an effective drive for taking these examples into consideration. Finally, the Duchy of Burgundy becomes a point of interest with its pioneering role in the Northern Renaissance Art when we think of the impact of the Italian Renaissance Art in the Western European history. This work aims at putting these two body images together that were represented in contrasting nature. These were analysed in categories like the dead body, the dissected body, the symbolic attributes on the body and the silhouette of the body. This work makes use of visual materials, chronicles and secondary sources. IVThis thesis opens the way for more intensive and detailed topics in terms of its referential points of view. The analysis of the body in terms of aesthetics, performance theory, literary tradition and anatomy is suggested as basic elements in this work. v