Para borçlarında borçlu temerrüdünün sonuçları
Consequences of the debtor's default on money debts
- Tez No: 813534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Borçlu temerrüdü borç ilişkilerinde sıklıkla meydana gelebilen bir durumdur. Bununla beraber en yaygın borç ilişkisi konusunu da para borçları oluşturmaktadır. Bu açıdan yapmış olduğumuz bu çalışmada para borçlarında oluşan borçlu temerrüdü sonuçlarını inceledik. Borçlu temerrüdünün para borçlarında iki özel sonucu bulunmaktadır. Bunlar temerrüt faizi ve aşkın zarar olarak karşımıza çıkmaktadır. Temerrüt faizinin borçlunun temerrüde düşmesiyle beraber alacaklı tarafın doğrudan bir zarara uğramış olmasına gerek kalmadan talep edilebilmesi mümkün olabilecekken, aşkın zarar ise ortada ancak temerrüt faizi ile karşılanamayan bir zarar olması durumunda söz konusu olabilecektir. Bu açıdan bir para borcunda temerrüde düşülmesi durumunda temerrüt faizinin kendisini hemen gösterebilmesi mümkünken, aşkın zarar temerrüt faizi ile karşılanamayan bir zararın olması halinde ancak ortaya çıkabilecektir
Özet (Çeviri)
Debtor's default is a situation that can occur frequently in debt relationship. In addition to that, most common debt relationship issue is money debts. For this reason, debtor's default most commonly manifest itself in money debts. In this respect, we examined the results of debtor's default in money debts. There are two special results of debtor's default in money debts. These are default interest and excess damage. Whereas it is possible for the default interest to be claimed without the need for the creditor to suffer a direct loss with the default of the debtor, the excess damage can only occur if there is a loss that cannot be covered by the default interest.