Öğretmen - aile işbirliği ile öğretmen tükenmişliği arasındaki ilişki: Sosyoekonomik açıdan dezavantajlı okul öncesi çocukları örneklemi
The relationship between teacher – family collaboration and teacher burnout: Socioeconomic disadvantages sample of preschool children
- Tez No: 813533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRSU AŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma da, okul öncesi öğretmenlerinin sosyoekonomik açıdan dezavantajlı çocukların aileleri ile iletişim ve işbirliği ile tükenmişlikleri arasındaki ilişki ele alınmıştır. Okul öncesi öğretmenlerin sosyoekonomik açıdan dezavantajlı çocuklarının aileleri ile iletişim ve işbirliğinin tükenmişlikleri ile öğrenim durumu, mesleki kıdeme, son 5 yıl içerisinde anne baba eğitimi ve etkili iletişim eğitimi ya da semineri alıp almamasının, aile iletişim ve işbirliği ile tükenmişlik arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma verilerinde ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İstanbul'un farklı bölgelerinde olan 32 çocuk etkinlik merkezlerinde görev yapan 100 okul öncesi öğretmenine uygulanmıştır. Araştırmada uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verilerini toplamak için“Kişisel bilgi formu”,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği-Eğitimci Formu”ve“Yönetici Öğretmen Aile İletişim ve İşbirliği Ölçeği (Öğretmen Formu)”olmak üzere 3 ölçek uygulanmıştır. Aile İletişim ve İş Birliği Düzeylerinin tükenmişlik düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmek amacıyla Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the association between communication and cooperation among preschool teachers and families of socioeconomically disadvantaged children, as well as its impact on teacher burnout. The objective is to investigate the relationship between teachers' burnout levels, communication, and cooperation with families of socioeconomically disadvantaged children, taking into account factors such as the teachers' educational background, professional experience, parental education, participation in effective communication training or seminars within the past five years, and overall family communication and cooperation. A relational screening model was employed to analyze the data, utilizing a quantitative research methodology. The study involved 100 preschool teachers from 32 children's activity centers located in various regions of Istanbul, under the jurisdiction of the Istanbul Metropolitan Municipality, during the 2021-2022 academic year. Convenience sampling was used to select participants. Three scales were employed to collect the research data:“Personal Information Form,”“Maslach Burnout Inventory-Educators Survey”and“The Scale of Communication and Cooperation between Family and Teacher”. Pearson correlation analysis was conducted to determine the relationship between levels of family communication and cooperation and teachers' burnout. The results revealed a statistically significant negative relationship (r = - 0.19, p < 0.05) between family communication, cooperation, and burnout. Increased levels of family communication and cooperation were associated with decreased overall teachers' burnout levels.