Neoadjuvan kemoterapi alan meme kanserli hastalarda patolojik tam yanıt ile klinik ve patolojik özelliklerin ilişkisi
The relationship between pathological complete response and clinical and pathological features in breast cancer patients received neoadjuvant chemotherapy
  1. Tez No: 813563
  2. Yazar: MEHMET UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÖNDER EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. NAK, LİMK ve erken evre meme kanseri tedavisinde bir seçenektir. NAK tedavi tümör boyutunu küçülterek inoperabl tümörleri operabl hale getirir, MKC imkanı sağlar, erken sistemik tedavi ile mikrometastazların eliminasyonu sağlar. NAK sonrası pTY alınması daha iyi HSK ve GSK ile ilişkilendirilmiştir. Bu yüzden NAK verirken pTY almak temel hedeflerimiz arasındadır. NAK için uygun hasta seçimi ve yanıtsız hastalarda cerrahinin gecikmesi ile vakit kaybını önlemek amacı ile tedaviye iyi yanıt için prediktif klinik ve patolojik faktörlere ihtiyacımız vardır. Biz de bu çalışmamızda pTY ile ilişkili klinik ve patolojik özellikleri saptamayı çalıştık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 2009-2020 yılları arasından Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bölümünde 87 adet NAK alan meme kanserli hastalar dahil edildi. Hastaların klinik(yaş, tm ve aksiller LAP boyutu, PET-CT SUVmax değeri, menapoz durumu, verilen kemoterapi rejimi, klinik yanıt) ve histopatolojik (histolojik subtip, HR, Ki-67, HER-2 durumu, lenfovasküler invazyon, grade) özellikleri incelendi. İstatistiksel analizler R version 3.6.0 programı kullandık. Bulgular: PTY alınan hastaların yaş ortalaması alınmayanlara göre daha yüksekti(p=0.046).
Özet (Çeviri)
Aim: Breast cancer is the most frequently seen malignancy in women. Neoadjuvant chemotherapy(NAC) is an option for patients with early and locally advanced breast cancer. NAC reduces tumor size and renders inoperable tumors operable, offers breast-conserving surgery(BCS), provides eliminating micro-metastases with early systemic treatment. Pathologic complete response(pCR) to neoadjuvant chemotherapy was associated with better disease-free survival(DFS) and overall survival(OS). Therefore achieving pCR after NAC is among our main goals. We need predictive clinical and pathological factors for a good response to treatment in order to select proper patients for NAC and to prevent time wasting due to delayed surgery in unresponsive patients. In this study, we tried to determine the predictive clinical and pathological features related pCR. Material and methods: 87 patients were diagnosed with breast cancer who received NAC in Selcuk University Medical Faculty Onkology Department between 2009-2020, were included study. Clinical (age, tumor and axillary LAP size, SUVmax value in PET-CT, menopausal status, given chemotherapy regimen, clinical response) and histopathological (histological subtype, HR, Ki-67, HER-2, lymphovascular invasion, grade) features of the patients were evaluated. We have used R version 3.6.0. program to analyze statistical inputs. Findings: The mean age of patients who achieved pCR was higher than patients without pCR(p=0,046).