Neoadjuvan kemoterapi alan geriatrik meme kanserli hastalarda tedavi yanıtının değerlendirilmesi
Evaluation of treatment response in patients with geriatric breast cancer receiving neoadjuvant chemotherapy
  1. Tez No: 874249
  2. Yazar: MURAT KÜÇÜKBİRİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVREN FİDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Neoadjuvan Kemoterapi(NAK) daha konservatif cerrahi isteyen hastalar için tümör boyutunu küçültmek, ayrıca tümör biyolojisini erken değerlendirmek ve tedaviye verilen cevaba göre sonraki modaliteleri planlamak için kullanılan yerleşik bir tedavi seçeneğidir.Bununla birlikte , geriatrik hastalarda kullanımı yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmamızda NAK alan geriatrik meme kanserli hastalarda tedavi yanıtının(pCR) ve yan etkilerin NAK alan geriatrik olmayan hastalarla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: KTÜ Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'na bağlı Medikal Onkoloji Polikliniği'ne 01.01.2018 – 01.01.2023 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş ve üzeri , neoadjuvan kemoterapi almış ve sonrasında operasyon geçirmiş ,patoloji kayıtları hastanemizde olan veya e-nabızdan ulaşılabilen hastalar çalışmaya dahil edildi. 2018-2023 yılları arasında hastaların meme kanseri tanı tarihleri , nüks-metastaz durumları ve ölüm tarihlerine hastane kayıtları ve ÖBS (ölüm bildirim sistemi) veri tabanından ulaşıldı. Bu verilere göre genel sağkalım durumları incelendi.Ayrıca incelenen verilerden; hastaların aldıkları neoadjuvan kemoterapi rejimi türleri, kemoterapiye başlarken bakılan ECOG skorları , pre ve post-operatif hormon reseptör durumları, TNM ve klinik evreleri , patoloji materyalinin histolojisi kaydedildi.Çalışmamızın ana konusu olan ; Patolojik tam yanıt verileri : Tam yanıt/Parsiyel yanıt/Yanıt yok Neoadjuvan kemoterapi erteleme durumu verileri: Erteleme yok/Var/Kemoterapi dozu azaltıldı/Kemoterapi rejimi değiştirildi, olarak gruplandırıldı ve bu veriler 65 yaş ve üzeri ile 65 yaş altı hasta grupları arasında karşılaştırıldı. Memede ve aksillada hiç rezidü olmaması patolojik tam yanıt olarak değerlendirildi. Bulgular: Vakaların 197'si (%72,7) 65 yaşından küçük, 74'ü (%27,3) ise 65 ve üzeri yaşta idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Neoadjuvant chemotherapy (NAC) is an established treatment option used to reduce tumour size for patients who want more conservative surgery, as well as to evaluate tumour biology early and plan subsequent modalities according to the response to treatment. However, its use in geriatric patients has not been adequately investigated. In this study, we aimed to evaluate the treatment response (pCR) and side effects in geriatric breast cancer patients receiving NAC in comparison with non-geriatric patients receiving NAC. Materials and Methods: Patients who applied to the KTU Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Division of Medical Oncology between 01.01.2018 and 01.01.2023, who were 18 years of age or older, who received neoadjuvant chemotherapy and then underwent surgery, whose pathology records were available in our hospital or could be accessed from database were included in the study. The dates of breast cancer diagnosis, recurrence-metastasis status and death dates of the patients between 2018-2023 were accessed from hospital records and DNS (death notification system) database. In addition, the types of neoadjuvant chemotherapy regimens, ECOG scores at the start of chemotherapy, pre- and post-operative hormone receptor status, TNM and clinical stages, histology of pathology material were recorded. The main subject of our study; Pathological complete response data was grouped as the following: Complete response/Partial response/No response Absence of any residue in the breast and axilla was considered as pathological complete response. Results:197 (72.7%) of cases were younger than 65 years and 74 (27.3%) of cases were 65 years and older. The mean age was 52.66±12.89 years (Minimum=27.00-Maximum=92.00) and the mean follow-up period from the date of initial diagnosis was 31.51±17.07 years (Med.=29.82: 1.68-71.70).