Öğretmen adaylarının kuantum fiziği bilgi seviyelerinin oyunlaştırma tekniğiyle belirlenmesi
Determining the quantum physics knowledge levels of teacher candidates by gamification
- Tez No: 813564
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN ÜNLÜ YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın üç amacı vardır. Birincisi, oyunlaştırma tekniği ile fizik öğretmen adaylarının kuantum fiziği bilgi seviyelerini belirlemektir. İkincisi, fizik öğretmen adaylarının Yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre bilgi ve bilişsel düzeylerini belirlemektir. Üçüncüsü ise fizik öğretmen adaylarının oyunlaştırma tekniğine yönelik görüşlerini belirlemektir. Yöntem olarak karma yöntem araştırması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu kuantum fiziği dersini alan fizik öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırmada yer alan öğretmen adaylarının kuantum fiziği dersini almış olmalarına dikkat edilmiştir. Araştırmaya toplam 18 öğretmen adayı katılmıştır. Öğretmen adaylarından 11 tanesi kadın, 7 tanesi erkektir. Araştırmanın nicel aşamasında veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından hazırlanan Kuantum Fiziği Testi kullanılmıştır. Bu testteki sorular Yenilenmiş Bloom Taksonomisine uygun olarak dağılım göstermesine dikkat edilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından hazırlanan Oyunlaştırma Uygulamasına Yönelik Görüş Formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen nicel veriler betimsel istatistik ile analiz edilmiştir. Bu tez sürecinde araştırmanın ikinci aşamasını oluşturan oyunlaştırma uygulamasına yönelik görüş formundan elde edilen nitel veriler betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel kısmından elde edilen bulgulara göre öğretmen adaylarının kuantum fiziği bilgi seviyelerinin orta ve iyi düzeyde olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının yenilenmiş Bloom taksonomisine göre genellikle yüksek bilişsel düzeyde olduğu belirlenmiştir. Oyunlaştırma uygulamasına yönelik öğretmen adayı görüşleri genellikle olumludur. Katılımcılar oyunlaştırma uygulaması eğleceli, yararlı, motivasyon ve rekabeti arttırıcı bulmuşlardır. Katılımcıların belirttiği olumsuz görüşler arasında internet bağlantısı sorunu bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has three aims. The first is to determine the quantum physics knowledge levels of physics teacher candidates with the gamification technique. The second is to determine the knowledge and cognitive levels of teacher candidates according to the Revised Bloom Taxonomy. The third one is to determine the opinions of pre-service teachers about gamification technique. Mixed method research was used as a method. The study group of the research consists of physics teacher candidates who take the quantum physics course. Attention was paid to the fact that the pre-service teachers in the study had taken the quantum physics course. A total of 18 teacher candidates participated in the research. 11 of the teacher candidates are female and 7 of them are male. Quantum Physics Test, which was prepared by the researchers, was used as a data collection tool in the quantitative phase of the study. Attention was paid to the distribution of the questions in this test in accordance with the Revised Bloom Taxonomy. In the second stage of the research, the Opinion Form for Gamification Application prepared by the researchers was used as a data collection tool. Quantitative data obtained as a result of the research were analyzed with descriptive statistics. In this thesis process, the qualitative data obtained from the opinion form for the gamification application, which constitutes the second stage of the research, were analyzed with descriptive analysis. According to the findings obtained from the quantitative part of the study, it was seen that the quantum physics knowledge levels of the pre-service teachers were moderate and good. It has been determined that teacher candidates are generally at a high cognitive level according to the revised Bloom taxonomy. Pre-service teachers' views on gamification are generally positive. Participants found the gamification application fun, useful, motivational and competitive. Among the negative opinions expressed by the participants is the problem of internet connection.