Adenoidektomi ve/veya tonsillektomi uygulanacak çocuklarda, preoperatif ebeveyn anksiyetesinin postoperatif çocuk derlenme ajitasyonuna etkisi
Preoperative parental anxiety is not associated with postoperative emergence agitation in children undergoing adenoidectomy and/or tonsillectomy
- Tez No: 478047
- Danışmanlar: PROF. DR. AGAH ÇERTUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Giriş: Postoperatif derlenme döneminde gözlenen derlenme ajitasyonu (DA) çocuklarda, erken postanestezik dönemde ortaya çıkan farkındalıkta bozulma, hiperaktif motor davranışlar ve çevreye ilgisizlikle kendini gösteren algısal değişiklikler olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada adenoidektomi ve/veya tonsillektomi uygulanan çocuklarda, preoperatif ebeveyn anksiyetesinin postoperatif çocuk DA'na etkisinin araştırılması amaçlandı. Materyal-Metod: Hastane etik kurul onayı alındıktan sonra, çalışmaya katılmayı kabul eden ve aydınlatılmış onam imzaları alınan KBB ameliyathanesinde tonsillektomi/adenoidektomi operasyonu uygulanan 3-12 yaş arasında 74 pediatrik hasta ve annesi çalışmaya alındı. Hastaların cinsiyeti, yaşı, ASA sınıflaması ve uygulanacak cerrahi işlem, annenin yaşı, çalışma durumu kaydedildi. Anne-babaları yanlarındayken çocuklara 0,5 mg/kg oral midazolam ile premedikasyon uygulandıktan 30 dakika sonra hasta ameliyathaneye alındı. Bütün hastalara akış hızı 2 lt/dk olacak şekilde %50 O2 ve %50 hava içinde %2 sevofluran ile genel anestezi idamesi sağlandı. Çocuk ameliyathaneye alındıktan sonra çalışmaya alınan annelerin anksiyete düzeyleri, State-Trait Anxi¬ety Inventory/Durumluluk Kaygı Ölçeği (STAI Tx-1 ) ve State-Trait Anxi¬ety Süreklilik Kaygı Ölçeği (STAI Tx-2) Testi ile belirlendi. Postoperatif pediatrik ajitasyon değerlendirmesi için ise Anestezi Sonrası Derlenme Ajitasyonu(Post Anesthetic Emergence Delirium (PAED) skalası kullanıldı. Postoperatif 30 dakika içinde 10 dakikada bir PAED değerleri kaydedildi. En yüksek PAED skoru ≥10 olanlar“ DA var”, ≤9 olanlar ise“DA yok”olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 74 çocuk hastanın 51'i (%68,9) erkek, 23'ü (%31,1) kız ve ortalama yaş 5,63 ± 1,70 idi. 25-56 yaş aralığında olan annelerinin çalışma durumuna göre 36'sı (%48,64) çalışan, 38'i (%51,36) çalışmayan olarak saptandı. Çalışmaya dahil edilen 74 olgu içinde 23 olguda DA var belirlendi. . Annenin çalışma durumu ile STAI-1 skorları arasında fark bulunmaz iken STAI-2 skorları çalışan annelerde daha düşük bulundu (p < 0,05). Sonuç: Çalışmamızda postoperatif DA insidansını %31 (6 yaş altı: %34, 6 yaş üstü: %19) olarak saptadık ve annenin preoperatif anksiyete skorları ile pediatrik olgularda postoperatif DA insidansı arasında bir ilişki olmadığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Background and Goal of Study: Emergence agitation (EA) is defined as a dissociated state of consciousness during the early post-anesthesia period in which the child is inconsolable, irritable, uncompromising or uncooperative, typically thrashing, crying, moaning, or incoherent, and not recognizing or identifying familiar and known objects or people. Some studies found preoperative parental anxiety to be a predictor of EA. Materials and Methods: Seventy four children between the ages of 3-12 undergoing adenoidectomy/tonsillectomy at Ege University Hospital were studied. Anesthesia was induced and maintained using 2% sevoflurane in 50% oxygen and 50% air following a premedicative dose of 0.5mg/kg oral midazolam. After the children were taken into the operating theater, the mothers were given the State-Trait Anxiety Inventory (STAI) questionnaire. To evaluate EA, Post Anesthetic Emergence Delirium (PAED) score of the children were noted every 10min during the first 30min of the postoperative period. EA was defined with a highest PAED score of ≥10, and non-EA with a highest PAED score of ≤9. Results and Discussion: In this study, the incidence of postoperative EA was 31% (34% under the age of 6 and 19% over). Mothers of children with EA were found not to be significantly more anxious on STAI compared to mothers of non-EA children. Conclusion: Contrary to some earlier studies, we were unable to find an association between preoperative parental anxiety and postoperative EA.